Conduct problems among adolescents in Turkey: An analysis of research articles from 2000 to 2014
Türkiyede ergenler arasındaki davranış problemleri: 2000-2014 yılları arasındaki araştırma makalelerinin analizi
- Tez No: 441135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ROBIN ANN MARTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı 200-2014 yılları arasındaki ergenler arasındaki davranış problemlerini konu alan makalelerin sentezlenmesidir. Çalışma, dahil olma, maruz kalma, zorbalık çeşitleri, sanal –zorbalık, ilişkili faktörler, müfredatla ilgili ve müfredat dışı çözümleri incelemektedir. Çalışmanın bir başka amacı, bu zaman kadar yapılan çalışmalar arasında bir bağ kurmak ve genel bir bakış sağlamaktır. Anahtar kelime metodu ile ortaokul ve lise ile ilgili makaleler açıklayıcı, korelasyonal ve müdahale programları kategorilerinde toplanmıştır. Yüksek lisans tezleri, doktora disertasyonları ve Bilkent veri tabanında yer almayan dergiler örnekleme dahil edilmemiştir. Risk alıcı davranışlar ve psikolojik sorunlarla ilgili çalışmalar, bu çalışmanın kapsamına alınmamıştır. İlgili makalelerin analizi için meta –analiz yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışmann ışığnda söylenebilir ki, Türk okullarında ergenler çeşitli davranış problemleriyle karşı karşıya kalmakta ve bu problemlerle ilgili ilişkili faktörler bu problemleri yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to analyze studies related to conduct problems among adolescents from 2000 to 2014 and synthesize findings. The study examines rates of involvement and exposure, different types of bullying, rates of cyber-bullying and associative factors of conduct problems along with the recommended non-curricular and curricular solutions by studies. Another aim of the current study was to illustrate a descriptive model which provides connection between what is done individually by researchers and gives general broad view about these findings. Articles for a meta-analysis were identified by using key word searches. Descriptive, correlational, intervention studies related to middle and high school in Turkey were collected. Master's thesis, PhD dissertations, and minor journals that are not indexed by the Bilkent databases were not included. Studies related to risk taking behaviors and psychological problems were not included in the sample. The meta-analysis method was used to analyze the data. It can be speculated that adolescents face various conduct problems in Turkish schools and various associative factors related to conduct problems mediate the effect of these problems.