İşletmelerdeki değişim süreçlerinde insan kaynakları ve sendikaların rolü: Otomotiv sektörü örneği
Human resources and unions role in change processes in the enterprises: Automotive sector
- Tez No: 441292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AYDEM AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşen dünyada işletmeler, faaliyet gösterdikleri sektörde ürettikleri mal ve sundukları hizmeti özgünleştirmek suretiyle rebaket güçlerini korumaktadırlar. Birbirinden farklı beklenti ve arzulara sahip bireylerin taleplerini karşılamanın özü süregelen değişimi yönetmekle mümkün olmaktadır. İşletmenin sahip olduğu en önemli rekabet unsuru olan çalışanları, insan kaynakları ve sendikalar aracılığıyla yönetim ile iletişim kurmaktadırlar. Dolayısıyla, çalışanların işletmelerde oluşan değişim yönetimi süreçlerine katılması ve bu sayede de sorumluluğu üstlenmelerinin sağlanması insan kaynakları ile sendikaların yönettiği iletişime dayanmaktadır. Bu çalışmada, otomotiv sektöründeki işletmelerde, Mayıs 2015'te yaşanan olaylar incelenerek, insan kaynakları ile sendikaların değişim yönetimindeki rollerinin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, olayların işletmeleri değişime itme potansiyeli dikkate alınarak bundan sonraki sürecin değişim yönetimi modeli esasına dayalı şekilde yönetilebileceği konusunu incelemek üzere tasarlanmıştır. Sonuç olarak, insan kaynakları ve sendikalar, çalışanların değişimin belirsizliğinden, risklerinden, nihai etkilerinden en az etkileneceği ortamı oluşturmak üzere bir arada çalışabilmektedirler. Müzakere masasında karşılıklı oturan insan kaynakları ile sendika, değişim süreçlerinde işletmenin varlığını sürdürebilmesi ortak paydasında buluşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
With globalization, businesses around the world retain their competitiveness by customizing the services they offer and the goods they produce in their respective sectors. To satisfy different expectations and desires of individuals, it is required for companies to manage the change continuously. Employees which are the most important resource of the company for being competitive are communicating with management through human resources and unions. Therefore, making employees to participate in the change management process and to undertake responsibility in the process depends on the communication managed by unions and human resources. Based on the events that happened in automotive sector in May 2015 in Turkey, this study aims to analyze the roles of human resources and unions in change management. Taking into consideration the potential to force the companies to change, this study is prepared to analyze the next process management on the change management basis. As a result, human resources and the unions can work together to create an environment which is least affected of uncertainty, risks and final effects of the change. Meeting at the negotiations, human resources and union are met at a common point on the subject of change process for the survival of the company.