The effects of social media on brand awareness: The case of pulses industry
Sosyal medyanın marka bilinirligindeki etkiler: Bakliyat sektorü
  1. Tez No: 441293
  2. Yazar: EİRİNİ AMARGİANİTAKİ
  3. Danışmanlar: UZMAN ALTAY AYHAN, UZMAN CANDAN SCHABIO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Türk bakliyat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sosyal medya kullanımının marka farkındalığı üzerindeki etkisini araştırmak üzere hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında mevcut literatür taranarak, dünyada ve Türkiye'de bakliyat sektörünün tarihi, mevcut durumu ve geleceği ile birlikte bakliyat sektörüne ilişkin istatistiksel veriler; marka, marka kişiliği, marka kimliği, marka imajı, marka değeri, marka sadakati ve marka farkındalığı kavramları; bunun yanında sosyal medya kavramı, sosyal medyanın özellikleri, kullanım alanı, avantaj ve dezavantajları, tarihi ve gelişim süreci ile sosyal medya yönetimi açısından önem arz eden Facebook, Twitter, Bloglar, Youtube ve LinkedIn gibi sosyal network platformları analiz edilmiştir. Bu kapsamda, bakliyat sektörü, marka farkındalığı ve sosyal medya hakkında yapılan literatür taraması ile birlikte Türk bakliyat sektöründe faaliyet göstermekte olan altı işletme ve reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren dört sosyal medya danışmanlığı firması ile kalitatif bir araştırma yöntemi olan ve 11 sorudan oluşan derinlemesine mülakat tekniği vasıtasıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan derinlemesine mülakat bulguları doğrultusunda, tez konusunun kısıtlılık sahasını oluşturan bakliyat sektörü üzerinden değerlendirmelerde ve önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, bakliyat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin henüz yeterli seviyede sosyal medyayı kullanmamakta oldukları, ancak dünyada yaşanan teknolojik değişimlerden ve sosyal medyanın gücü ve etkisinin fakında oldukları ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of social media use of companies operating in Turkish pulses industry on brand awareness. In this work based on the current literature, statistical data, history, current situation and the future of pulses industry in the world and in Turkey, the concepts of brand, brand personality, brand identity, brand image, brand equity, brand loyalty and brand awareness, also the concept, features, the usage area, advantages and disadvantages, the history and evolution of social media, social networks used via social media management such as Facebook, Twitter, Blogs, YouTube and LinkedIn, the effects of social media in business world and on the brands have been analysed. In this context, in addition to the literature review about the pulses industry, brand awareness and social media, there has been conducted 11 questioned in-depth interview with six companies operating in Turkish pulses industry and four advertising companies which are experts on social media consultancy as a qualitative research method. According to the findings of in-depth interview, there has been made evaluations and suggestions on the thesis topic in case of pulses industry. To sum up, it can be summarized that the use of social media by companies operating in pulses industry are not enough yet. However, they are aware of the significance of technological changes in the world and the sudden effects and power of social media.