Okul öncesi çocuklarda anksiyete ölçeği Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
The reliability and validity of Turkish version of preschool anxiety scale
- Tez No: 441337
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi çocuklarda anksiyeteyi ölçebilmek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçek uyarlamaktır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinin farklı ilçelerinden 4 özel anaokulu ve 3 devlet anaokulunun toplamda 311 erkek ve kız öğrencileri oluşturmuştur. Uygulanan doğrulayıcı faktör analizi sonucu ölçeğin 4 faktörlü bir yapı gösterdiği gözlenmiştir. Bu faktörler sırasıyla“Toplumsal anksiyete”,“Yaygın anksiyete”,“Ayrılık anksiyetesi”ve“Özgül fobi”dir. Güvenirlik çalışmalarında ise iç tutarlık katsayıları tüm ölçek için .93 ve alt ölçeklerden toplumsal anksiyete bozukluğu için .84, yaygın anksiyete bozukluğu için .83, ayrılık anksiyetesi bozukluğu için .73 ve özgül fobi için .82'dir. Test-tekrar test güvenirlik katsayısı ise 3 ay ara ile 1 ve 1'e yakın (r≤1) bulunmuştur. Ölçek beşli likert seçeneği olan 30 maddeden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan bulgular, ölçeğin geçerli ve güvenilir bir şekilde okul öncesi çocukların anksiyete seviyelerini ölçebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to adapt a reliable and valid instrument to evaluate the preschool children anxiety levels. The sample was consisted of 311 girls and boys preschool children who attended private kindergartens and 3 public kindergartens from different places in İstanbul. The results of confirmatory factor analysis show that the scale consists of four factors. These factors named respectively“social anxiety”,“generalized anxiety”,“separation anxiety”and“specific phobia”. The Cronbach alpha coefficient was .93 for overall scale and orderly, for social phobia was .84, for generalized anxiety was .83, for separation anxiety was .73 and for specific phobia was .82. Test-retest reliability coefficient was 1 and almost 1 (r≤1) for three months. The scale consists of 30 items constructed in a form of 5 point scale. The results of the study indicated that the scale can be used to measure the preschool children anxiety levels.