Okul çağı çocuklarında cinsiyet açısından obsesif kompulsif bozukluk belirtileri arasındaki farkların incelenmesi
The study on differences between gender based of obsessive compulsive disorder of school aged children
- Tez No: 441353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı bir eğitim kurumuna devam eden ilkokul çağı çocuklarında; cinsiyetler arasında OKB belirtileri açısından farklılıkların ve çocuklardaki OKB belirtileri ile davranışsal sorunların ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi bir ilkokulda eğitim gören 98 kız ve 72 erkek olmak üzere toplam 170 çocuk ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Çocuklardaki obsesyon ve kompulsiyonlar“Boyutsal Yale Brown Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği (BY-BOKÖ)”ile davranışsal sorunlar“4-18 Yaş Çocuk ve Ergenler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇEDDÖ/4-18)”ile değerlendirilmiştir. Bulaşma, diğer (batıl inanç, uğurlu uğursuz sayılar v.b.) ve toplam OKB belirti puanlarının kız çocuklarında erkek çocuklarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir.Cinsel ve dini, zarar verme, simetri/sıralama /tekrar ve biriktirme belirti grupları açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Toplam OKB belirtileriyle içe yönelim, dışa yönelim ve toplam problem davranış sorunları arasında pozitif yönlü anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçları okul çağı çocuklarında OKB belirtileri açısından cinsiyetler arasında bazı farklar olduğunu ve OKB belirtileri ile problem davranışlar arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Çalışmamızın sonuçları, okul çağı çocuklarında OKB semptomlarının taranmasının ve davranışsal sorunlarla birlikte değerlendirilmesinin önemine dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of that study is; researching the primary school aged children by the view of the differences among gender based symptoms of obsessive compulsive disorder and the relation between symptoms of obsessive compulsive disorder and behavioral problems. The sample of this research includes 98 girls and 72 boys, total of 170 children, attending to a primary school and their parent. Obsesion and compulsion on children are evaluated according to The Dimensional Yale Brown Obsessive-Compulsive Scale (DY-BOCS) with behavioral problems and Child Behavior Checklist (CBCL/4-18). Contamination worries and cleaning compulsions, miscellaneous (superstitions, lucky-unlucky numbers and etc), and total OCD symptom severity are significantly higher in girls than boys based on statistics. The study does not find out any difference between two groups interms of sexual and religious, harm, symmetry/ordering/re-doing, and hoarding symptoms. The study showed a positive connection between total OCD symptom and internalizing and externalizing and total behavior problem score. The result of our study is presenting that there are some differences among school aged children's OCD symptoms according to genders and there is a connection between OCD symptoms and problem behaviors. The results of our study is drawing attention to the importance of caring the symptoms of OCD and evaluating with behavioral problems.