Exploring university teachers' and students' perceptions of intercultural awareness
Üniversitedeki öğretmen ve öğrencilerin kültürlerarası farkındalıklarına bakış
- Tez No: 441376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
İngilizcenin küresel olarak yaygınlaşması dilin farklı çeşitlerinin ortaya çıkmasına yol açmış ve bu da beklenildiği üzere dünya çapında İngilizce dil eğitimini etkilemiştir. Bu yüzden İngilizcenin uluslararası bir dil olarak rolü kültürlerarası farkındalığı artırma ihtiyacına dikkati çekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de özel bir üniversite hazırlık okulunda çalışan İngilizce okutmanları ve öğrencilerinin kültürlerarası farkındalık anlayışlarına ışık tutmaktır. Çalışmanın kapsamını genişletmek amacıyla, nitel ve nicel araştırma metodları birleştirilerek karma bir araştırma metod deseni kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, anadili İngilizce olan ve olmayan okutmanlardan oluşan 45 kişi ve 92 öğrenciye uygulanan anketler, 8 okutmana uygulanan yarı yapılandırılmış görüşmeler, ve 24 öğrenciye uygulanan odak grup görüşmeleri ile toplanmıştır. Nitel veriler SPSS 19.0 nicel veri analiz programı ile ve nitel veriler NVivo 10.0 nitel veri analiz programı ile incelenmiştir. Araştırma dört alan üzerine odaklamıştır: katılımcıların İngilizcenin mülkiyeti, İngilizce eğitiminde kültürel entegrasyon ve İngilizce hazırlık programının kültürlerarası etkililiği, ve kültürlerarası farkındalığı artırma konusundaki görüşleri. Sonuçlar, katılımcıların kültürlerarası farkındalığın İngilizce dil eğitimi ve öğrenimindeki öneminin farkında gibi görünmelerine rağmen bu kavramı kapsamlı olarak algılama konusunda eksik olduklarını ve dolayısıyla okutmanların ve öğrencilerin kültürlerarası farkındalık anlayışının kısıtlı olduğunu göstermektedir. Bulgular, ayrıca İngilizce hazırlık programının yeterli kültürlerarası farkındalığı sağlamada başarılı bulunmadığını göstermiş ve katılımcılar tarafından konu ile ilgili bir takım öneriler sunulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, İngilizce okutmanları ve öğrencilerinin kültürlerarası farkındalıklarını artırmak amacı ile önemli çıkarımlar yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, İngilizcenin kültürlerarası boyutunu yansıtan hizmet İçi eğitim programları, eğitim müfredatı ve kültürlerarası farkındalığı geliştiren müfredat dışı aktivitelere olan ihtiyacı gözler önüne sermektedir. Bu çalışma, konu hakkındaki öğretmen ve öğrenci görüşlerini sunan nadir çalışmalar arasında yer alarak İngilizce dili eğitiminde kültürlerarası bakış açısını zenginleştirecek öneriler sunarak İngilizce dil eğitimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The global spread of English has resulted in diverse varieties of the language and not surprisingly it has influenced English language education worldwide. Its role as an international language therefore, highlights the need to raise intercultural awareness in English language teaching. The aim of this study is to gain an insight into English language instructors and learners' perceptions toward intercultural awareness at a university prep school in Turkey. In order to broaden the scope of the study, this research employed a mixed-method research design, combining quantitative and qualitative measures. The data consists of questionnaires conducted with 45 instructors including NESTs and NNESTs and 92 learners; semi-structured interviews with 8 instructors, and focus group interviews with 24 learners. The quantitative data was analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Science) software version 19.0, and the qualitative data were analyzed using the NVivo qualitative data software version 10.0. The investigation focused on four areas: participants perceptions toward the ownership of English, cultural integration in English language teaching, intercultural efficiency of the ELP program, and suggestions to enhance intercultural awareness. The results revealed that both the instructors and the learners acknowledged the importance of the English language in the realm of intercultural awareness, but both lacked a full understanding of the concept. The findings also indicated that the ELP program could not be considered as successful enough to raise intercultural awareness adequately and a set of recommendations on the issue was provided by the participants. Based on the outcomes of the study, remarkable implications were suggested in order to raise English language teachers' and students' intercultural awareness. The results of the study pointed to the substantial need for in-service teacher training programs and curriculum reflecting intercultural dimension of English language, and extra-curricular cultural activities that promote intercultural awareness. This study aims to contribute to English language teaching by revealing both teacher and student perspectives, which has been seldomly investigated and also offering several recommendations to enrich intercultural perspective in English language teaching.