Pre-service efl teachers' online collaboration with international partners: Benefits and challenges
Aday dil öğretmenlerinin uluslararası partnerlarla çevrimiçi işbirliği: Faydalar ve zorluklar
- Tez No: 943914
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GÜRBÜZ, DOÇ. DR. TARKAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnternetin ve yazılım programlarının gelişmesiyle öğretim yöntemleri büyük bir değişim geçirmektedir. Teknolojinin yardımıyla sanal değişim (SD) kullanarak birbirinden coğrafi olarak uzak bölgelerdeki öğrencileri bir araya getiren bazı proje ve programlar oluşturulmaktadır. Bu proje ve programların çeşitli amaçları vardır. Bunlardan bazıları dil öğrenimini geliştirmek, öğrencilerin kültürler arası iletişim becerilerini güçlendirmek ve benzeridir. Bu araştırma işbirlikçi çevrimiçi kültürlerarası öğrenme deneyiminin Ankara'da bir devlet üniversitesindeki aday dil öğretmenlerinin konuşma becerileri ve kültürlerarası iletişim becerileri üzerindeki etkilerini algıladıkları faydalar ve program boyunca yaşadıkları zorlukları da kapsayarak incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar derste kullanılan materyaller hakkında haftalık yansıtma ödevlerini paylaştılar. Ayrıca beraber çalışılan üniversitelerdeki öğrencilerle gruplar halinde altı tane görev tamamladılar ve yönlendirmeleri kullanarak bireysel olarak hazırladıkları e-dosyalarını sundular. Program tamamlandıktan sonra proje hakkındaki düşünceleri, deneyimledikleri zorlukları ve gelişmeleri ile ilgili data toplamak için katılımcılardan 11'i ile mülakat yapıldı. Data tematik analiz yöntemini kullanarak Byram'ın (2020) Kültürlerarası Beceri Değerlendirme Model'ini baz alarak incelendi. Bu çalışma sanal değişim programı oluşturanlara ve üniversite öğrencileri için, özellikle aday dil öğretmenleri için dersler hazırlayan öğretim üyelerine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
With the advent of the internet and the software programs, instructional practices have gone under significant changes. With the help of technology, some projects and programs which bring students from geographically distant locations have been designed by employing virtual exchange. These projects and programs have various aims, some of which are enhancing language learning, improving intercultural communicative competence of learners, and so on. This study aims to investigate the perceived impacts of the Collaborative Online International Learning (COIL) experience on speaking skills and Intercultural Communicative Competence (ICC) of the participants who are pre-service language teachers in a state university in Ankara with a focus on the perceived benefits and the challenges experienced during the program. The participants shared their weekly reflections on the materials which were used during the course. They also completed six tasks by working in groups including students from the partner universities and submitted their e-portfolios individually by answering the prompts. After completing the program, 11 of the participants were interviewed to collect data on their perceptions about the project, challenges, and improvements they experienced. The data were analyzed by employing thematic analysis approach to come up with the essential categorization based on Byram's (2020) Intercultural Competence Assessment Model. The results of the study will contribute to virtual exchange program designers and faculty members designing courses for university students, especially pre-service language teachers.