Tıbbî müdahalenin hukuka uygunluğu
The legality of medical attention
  1. Tez No: 441379
  2. Yazar: ECEM KİRKİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Hukukun koruduğu başat bir değer olan kişilik hakkını; bir kişilik hakkı değeri olarak hayat, sağlık ve vücut tamlığını ihlal edebilecek nitelikte olan tıbbî müdahaleler bazı koşulların varlığı halinde hukuka uygun kabul edilmektedir. Öncelikle bir müdahalenin tıbbî müdahale olup olmadığını ve sonrasında tıbbî müdahalenin de hukuka uygun olup olmadığını değerlendirmek gerekmektedir. Bu çalışmada, ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığında; tıbbî müdahalenin kapsamı belirlenmeye çalışılmış ve hukuka uygunluk değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca tıbbî müdahalenin hukuka uygunluğunda önemli bir yer tutan bilgilendirme yükümlülüğü incelenmiş ve özellik arz eden bazı tıbbî müdahalelere kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical intervention, possesing the ability to impair life, health and phisical integrity which are components of personal right, a dominant value which law protects, is legal during existence of certain terms. Primarily an intervention should be evaluated for whether or not it qualifies as a medical intervention and then should be evaluated for legitimacy (legality) in this study extent of medical intervention is tried to be identified and legitimacy of medical intervention is assesed In addition informed consent which is a important element of legitimacy of medical intervention, is analysed and some of the featured medical interventions are mentioned briefly.