Yıldırma, iş stresi, tükenmişlik, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiler: Görgül bir araştırma
Mobbing, job stress, burnout, job satisfaction, and turnover intention: An emprical study
  1. Tez No: 441380
  2. Yazar: İLKSUN DİDEM ÜLBEĞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma yıldırmanın çalışanların tutum ve davranışları üzerindeki etkilerini önerilen bir model ile belirlemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu bu modelde yıldırmanın iş stresi, tükenmişlik, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti ile ilişkileri ele alınmaktadır. Çalışmada kullanılan veri anket yöntemiyle elde edilmiştir. Bu doğrultuda İstanbul Sanayi Odası'nın düzenli olarak her yıl tespit etmekte olduğu Türkiye'nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) içerisinde yer alan öncü firmalarda 457 çalışan ile anket yapılarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bulgulara ulaşmak amacıyla açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Elde edilen analiz sonuçları araştırma hipotezlerini destekler nitelikte bulunmaktadır. Buna göre yıldırmanın iş stresi, tükenmişlik, iş tatmini ve işten ayrılma niyetini yordadığı görülmüştür. Ayrıca iş stresi ile tükenmişlik, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin yanı sıra tükenmişliğin iş tatmini ve işten ayrılma niyeti üzerindeki doğrudan etkileri de ortaya konulmuştur. Bu bulgulara ek olarak yıldırma ile iş tatmini ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerde iş stresinin, tükenmişliğin ve her iki değişkenin ardışık olarak kısmi aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgular ve model uyum iyiliği testleri doğrultusunda araştırma modeli desteklenmiştir. Çalışmada elde edilen bu sonuçlar alan yazın bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the effects of mobbing on employees' attitudes and behaviors through a proposed model. In this model the relationships between mobbing, job stress, burnout, job satisfaction and turnover intention are examined. The data is obtained through survey method. The research is carried out by conducting a survey with 457 employees in leading in Turkey's First Top 500 Industrial Enterprises announced regularly and annually by İstanbul Chamber of Industry. In order to accomplish the study's purpose, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, correlation analysis, and structural equation modelling were used. Obtained analysis results appear to support the research hypotheses. Findings reveal that mobbing had significant effects on job stress, burnout, job satisfaction, and turnover intention. Besides the relationships between job stress, burnout, job satisfaction, and turnover intention, the direct effects of burnout on job satisfaction and turnover intention were also brought out. Other than these results the partial mediation effects of job stress, burnout and both variables' sequential effects on the relationships between mobbing, job satisfaction, and turnover intention were identified. Overall results and model fit indices show that the research model was supported. Implications of the research results for future research were also discussed.