Acentelik ve tekel yetkisi veren diğer sözleşmelerde rekabet yasağı
Competition prohibition in the agency and the other monopoly authorizing contracts
- Tez No: 441381
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sözleşme sırasında ve sözleşme sonrasında rekabet yasağı kural olarak rekabet hukuku kurallarına aykırıdır. Ancak hukuk düzenleri piyasaya, tüketiciye ve sözleşmenin taraflarına yarar sağlayan bu duruma belirli sınırlar dâhilinde izin vermiştir. Sözleşme sırasındaki rekabet yasağı tekel hakkı olarak TTK 104. maddenin ve rekabet yasağı anlaşmasını düzenleyen TTK 123. maddenin rekabet kurallarıyla yakın ilişki içerisindedir. Acentelik, franchise, tek satıcılık ve bayilik sözleşmesi süresince de taraflar rekabet yasağı altındadır. Sözleşme sonrası rekabet yasağı ise 6102 sayılı TTK'da ilk kez düzenlenmiştir. TTK 123. maddede anlaşmanın zayıf tarafı acenteyi korumak amacıyla anlaşmanın sınırları belirlenmiştir. Benzer özelliklere sahip franchise sözleşmesi, tek satıcılık sözleşmesi ve bayilik sözleşmesi açısından da aynı amaçla TTK m. 123 hükmünün kıyasen uygulanması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Contract terms regarding non-competition obligations, during or after expiry of a contract, are in principle not permissible under the competition law. Nevertheless, certain jurisdictions provide exemptions to such prohibition to the extent that it is beneficial for the market, consumer and the contracting parties. Article 104 of the TCC on monopolies and Article 123 of the TCC on non-competition agreements are closely related with non-competition during contract period. The contracting parties are also under the non-competition obligation during terms of agency, franchise, exclusive distributorship and dealership agreements. Non-competition after expiry of a contract term is first regulated under the TCC (Law no. 6102). Article 123 of the TCC set forth the limits of non-competition obligation in order to protect the weak party, the agent. Article 123 can be applied mutatis mutandis on the similar agreements such as franchise, exclusive distributorship and dealership.