A research on container port competition and freight forwarders' port selection in contestable hinterlands
Rekabete açık hinterlantlarda konteyner liman rekabeti ve taşıma işleri komisyoncularının liman seçimi üzerine bir çalışma
- Tez No: 441441
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Limanlar arasındaki rekabet, gerek hinterlant bağlantılarındaki, gerek liman özelleştirmelerindeki, gerekse de müşterilerin beklentilerindeki artış nedeniyle hızlı bir şekilde artmaktadır. Ayrıca, liman hinterlantları son yıllarda giderek daha da rekabete açık bir hal almaya başlamıştır. Bu rekabete açık hinterlantlardaki kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerinin anlaşılması limanlar için oldukça önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, rekabete açık hinterlantlardaki liman kullanıcılarının liman seçim kriterlerini araştırmak ve bu liman kullanıcılarının seçim kriterlerini ölçen bir model geliştirmektir. Bu bağlamda, Ankara, Eskişehir ve Kütahya şehirlerinde iş yapan taşıtanların çalıştığı taşıma işleri komisyoncularına yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Rekabete açık hinterlantlarda liman seçimini belirleyen toplamda 32 kriteri 7 ana çatı altında toplanmıştır. Bu 7 temel çatı şu şekildedir:“Limanın konumu ve hinterlant bağlantıları”,“limanın fiziki ve teknik altyapısı ile üstyapısı”,“liman idare ve yönetim şekli”,“liman hizmet kalitesi”,“liman etkinliği ve verimliliği”,“liman tarife ve masrafları”ve son olarak“limana uğrayan hatların sayısı ve sefer sıklığı”. Doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak yapılan çalışmanın geçerliliğinden emin olunmuştur. Bu çalışmada, limanda yaşanan sıkışıklık, limanın karayolu bağlantısı, limanın müşterilerin sorunlarına hızlı çözüm üretmesi, limanın yük hasar ve kaybına ilişkin performansı ve limanın güvenilir hizmet sunması en önemli beş kriter olarak saptanmıştır. Diğer yandan, en az önemli görülen beş kriter ise; limanın soğutmalı yük depolama kapasitesi, limanın demir yolu bağlantısı, yeşil liman uygulamaları, limanı işleten şirketin özellikleri ve limanın kurumsal sosyal sorumluluk projeleri olarak karşımıza çıkmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının rekabete açık hinterlantlarda birbiriyle çekişen limanlar için ve deniz taşımacılığı ve liman konusu üzerinde çalışma yapan akademisyenler için faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Competition between ports has been escalating rapidly because of improvements in hinterland connections, privatization of ports and increasing expectation of customers. Furthermore, hinterland of ports has been becoming more contestable in recent years. Understanding the needs and wants of port users in contestable hinterlands is critical for ports. Thus, the main aim of this study is to investigate port selection criteria of port users and develop a model for measuring selection criteria of port users in contestable hinterlands. A survey study is performed on freight forwarders who work with shippers located in cities of Ankara, Kütahya and Eskişehir where an absolute contestability occurs. Total 7 main constructs comprising 32 criteria are determined for port selection in contestable hinterlands. The validity of the model was ensured by performing confirmatory factor analysis. The main constructs are“port location and hinterland connection”,“port physical and technical infrastructure and superstructure”,“port management and administration”,“service quality of port”,“port efficiency and productivity”,“port tariff and costs”, and“number and frequency of shipping lines calling at port”. In the study, the top five most important port selection criteria of freight forwarders were determined as congestion at port, road connection of port, quick response to users' problems, performance of port about cargo loss and damage and reliability of services given by port. On the other hand, the 5 least important port selection criteria are reefer cargo warehousing capacity of port, railway connection of port, green port applications, feature of port operating company and corporate social responsibility of port. The results of the study are expected to be useful for ports competing in contestable hinterlands and for academicians who study on shipping and port issue.