Learning from the architectural characteristics of 19th century traditional bornova mansions
Bornova'daki 19 yüzyıl evlerinıin yerel mimari özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 441800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY BOZKURT, YRD. DOÇ. DR. ALİ AFSHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, 19. Yüzyıl Bornova Levantin köşklerinin mimari özelliklerini araştırmaktır. Bornova'da günümüze kadar ulaşabilen köşklerin yanında konut dışında başka işlevlere dönüştürülerek mimari özellikleri bozulmuş bir konut bölgesi bulunmaktadır.Zamanın ağır etkisi altında harap olan veya yıkılmış birçok konut yenilenmeyi beklemektedir. Bu yüzden, geçmiş döneme bu konutların sağlıklı bir yenileme geçirmeleri için mimari özelliklerini hakkında akademik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.Araştırma, öncelikle 19. Yüzyıl dönemine ait Levanten konutlarının mimarı özelliklerini malzeme kullanımı, tasarım stratejileri ve tasarımını ilgilendiren önemli koşulları kapsamına almaktadır. Çalışma, iki akademik yaklaşıma ayrılmaktadır. Birinci yaklaşım geçmiş döneme ait kaynakların incelenmesi ve ikinci aşama ise tespit edilen sağlam köşkler ile ilgili vaka çalışması hazırlamaktır. Süreç boyunca hem nicelik hem de nitelik araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmayı yönlendirmek açısından araştırma sorusu ve ona ait detaylı sorular değerlendirmeye alınmıştır. Seçilen altı eski konutlar ile ilgili vaka çalışması detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu çalışma sayesinde, mevcut yapıların korunmasına faydası olması yanıda gelecekte düşünülmesi planlanan yenileme veya dönüştürme çalışmalarına katkı sağlaması düşünülmektedir. Özellikle kültürel mirasın korunması yönünde bölgenin mimari özelliklerinin vurgulanması gelecek kuşaklar için bir yol gösterici olması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study investigates the architectural attributes of Bornova Levantine mansions of the 19th century. Alongside ruin and destruction of the buildings, paternity, and inherency of the inhabitants defunct as well as the character of inert relief. Different ways of assumption with life conditions in past time decay, and flux during time passage. Figure out and record the architectural characteristics of the Bornova Levantine mansions on 19th century used as the methodology of this survey. The study organised on two principles of the query; one is the narrative study of past literature and review the documents and the second assumption is to prepair the case studies according detected mansions which undisturbed. The study has both qualitative and quantitative research methods. The research contains the general research question and its specific questions, as well as illustrate on the quantitative case study research methodology. Selected six traditional mansions as case studies have been evaluated in detail. The materials, built details, design strategies, important factors in the design and other sights are subsumption in this thesis. Through this study, besides considering the preservation of the existing structure, it is helpful to contribute and promote the future planned renovation or conversion schems. To emphasize the particular architectural features of the region in terms of cultural heritage protection is intended to be a guide for future generations.