Kübik yapıdaki Os2YPb (Y=Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn)heusler bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of the structural, electronic, elastic and dynamical properties of Os2YPb (Y=Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn) triple heusler compounds in cubic structure within the density functional theory
- Tez No: 441853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, L21 fazındaki Os2YPb (Y=Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn) Heusler bileşiklerinin yapısal, elektronik, manyetik, elastik ve fonon özellikleri, pseudo-potansiyel dalga metodu içerisinde korelasyon ve değiş tokuş potansiyelleri için Yerel Yoğunluk Yaklaşımı (YYY) ve Genelleştirilmiş Gradyent Yaklaşımı (GGY) kullanılarak incelendi. Os2YPb'nin hesaplanan örgü sabitleri ve toplam manyetik momentleri literatürde bulunan teorik sonuçlarla uyumludur. Bulk modüllerinin ve elastik sabitlerinin hesaplanan değerleri verildi. GGY yaklaşımında elde edilen örgü sabitleri YYY yaklaşımından elde edilene göre daha büyük, Bulk modülleri ise daha küçük olarak bulundu. Elektronik bant yapısı ve durum yoğunluğunun sonuçlarına göre bu bileşikler iletkendir. Aynı zamanda Os2YPb (Y=Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn) bileşiklerinin fonon spektrumları sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, electronic, magnetic, elastic and phonon properties of the Os2YPb (Y=Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn) compounds in L21 phase have been investigated using the pseudo-potential waves method within the Local Density Approximation (LDA) and the Generalized Gradient Approximation (GGA) for the exchange and correlation potential. The calculated lattice constants and total magnetic moments of Os2YPb (Y=Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn) are in good agreement with the available theoretical results. The calculated values of Bulk modulus and elastic constant are given. We have found that the GGA approximation yields larger lattice constants and a smaller Bulk modulus compared to LDA. Our results of the electronic band structure and density of states show that these compounds are conductors. We have also presented phonon spectrum for Os2YPb (Y=Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn).