Sivrihisar Zaimzade Kamil Efendi konutu restorasyon önerisi
A restoration proposal for Sivrihisar Zaimzade Kamil Efendi
- Tez No: 441862
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Bu tez çalışmasında Eskişehir İli, Sivrihisar İlçesi Yenice Mahallesi, Elmas Sokak no:6-8 de bulunan konut konu edilmektedir. Çalışmanın amacı geleneksel Sivrihisar evlerinden birisi olan yapının mevcut durumunun belgelenmesi, korumaya yönelik restorasyon önerisi getirilmesi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Çalışma kapsamında yapının mevcut durumu ve yapının geçirdiği değişimler belgelenmiş, yapının yakın çevresi araştırılmış, Sivrihisar'da bulunan konutların karşılaştırmalı çalışması yapılmış ve yapının özgün durumu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda toplanan veriler değerlendirilerek belirlenen fiziksel müdahalelerle yapının yeniden konut olarak işlevlendirilmesini sağlayacak restorasyon önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study deals with a residence which is located in Eskişehir, Sivrihar province Yenice district, number:6-8. This study aims to document the current situation of the building, which is one of the traditional residences in Sivrihisar, prepare a restoration proposal to protect the building and keep the cultural heritage alive for future generations. Within the scope of this study, the current situation of the building as well as the modifications and deformations it has undergone were detected and documented, neighborhoods of the residence were examined and the original situation of the building was investigated by a comparative study of Sivrihisar residences. As a conclusion, the physical restoration criteria were determinated by considering the data obtained and then a restoration proposal which is envisaging the use of the building again as a residence is put forward.