Farklı elektromanyetik alanlara maruz bırakılan Allium cepa L. (soğan) bitkisinde meydana gelen bazı biyokimyasal ve genetik değişimlerin incelenmesi
Investigating a kind of biochemical and genetic changes in Allium cepa L. (onion) which is exposed to different electromagnetic fields
  1. Tez No: 441864
  2. Yazar: SİNEM AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÇETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada elektromanyetik alanın Allium cepa L. bitkisi üzerindeki bazı biyokimyasal ve genetik etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla yüksek gerilim hatlarına 0, 10, 25, 50 ve kontrol olarak 100 m'den sonraki uzaklıklarda Allium cepa L. saksılara dikilmiştir. Genetik çalışmaları için üçüncü gün toplanıp, biyokimyasal çalışmalar için ise kırkıncı gün toplanmıştır. Önce toplanan kök ucu hücrelerinde kromozomal anormallikler incelenmiştir. Sonrasında ise yağ asitleri miktarlarına ve antioksidan enzim aktivitelerine bakılmıştır. Bakılan bütün özelliklerde bir takım değişimler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bulbs of Allium cepa L. were planted in the pots at the distance of 0, 10, 25, 50 and 100+ m (control) from high voltage power lines. For searching chromosomal aberrations plants were collected in the third day and then for biochemical researches plants were collected in the fortieth day. Firstly, chromosomal aberrations from root tip cells and then fatty acids quantity changes and antioxidant enzyme activities were studied. Some kind of changes were observed for the investigating parameters.