Farklı elektromanyetik alanlara maruz bırakılan Allium sativum L. (sarımsak) bitkisinde meydana gelen bazı biyokimyasal ve genetik değişimlerin incelenmesi
Investigating a kind of biochemical and genetic changes in Allium sativum L. (garlic) which is exposed to different electromagnetic fields
  1. Tez No: 441865
  2. Yazar: GİZEM DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÇETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yapılan bu çalışmada farklı elektromanyetik alan şiddetlerinin Allium sativum L. bitkisi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bunun için yüksek gerilim hattına 0, 10, 25, 50,100 ve kontrol bölgesi olarak 100+ m uzaklıklarda saksılarda yetiştirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra toplanan bitkilerde ise kromozomal değişimler, antioksidan enzim aktiviteleri ve yağ asidi miktarlarında meydana gelen değişimler incelenmiştir. Elektromanyetik alan şiddetine bağlı olarak antioksidan enzim aktivitelerinde, yağ asidi miktarlarında değişim olduğu ve kromozomal anormalliklere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, affects of electromagnetic fields on Allium sativum L. were investigated. For this purpose, the bulbs of Allium sativum L. were planted in the pots at the distance of 0, 10, 25, 50 and 100+ m (control) from high voltage power lines. After collecting plants, chromosomal aberrations, antioxidant enzyme activity and fatty acids quantity changes were studied. Because of electromagnetic fields intensity, changes of antioxidant enzyme activity, fatty acid quantities and chromosomal aberrations were observed.