İkinci basamaktan lineer diferensiyel ve dinamik denklemler için kamenev kriteri
Kamenev criteria for second order linear differential and dynamic equations
- Tez No: 441867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, ikinci mertebeden diferensiyel ve dinamik denklemlerin çözümlerinin salınımlılığı incelenmiştir. İlk olarak, zaman skalası kavramı tanıtılıp bu kavrama ait temel bilgiler verilmiştir. Daha sonra Sturm, Fite-Wintner ve Kamenev teoremleri yardımıyla ikinci mertebeden diferensiyel denklemlerin salınımlılığı incelenmiştir. Son olarak bir zaman skalası üzerinde dinamik denklemin salınımlılığı için Kamenev kriteri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have examined the oscillatory solutions of second order differential and dynamic equations. Firstly, we have introduced the concept of time scale and we have given some basic definitions and theorems of time scale. Then, we have examined the oscillatory solutions of second order differential equations thanks to Sturm, Fite-Wintner and Kamenev theorems. Finally, we have investigated Kamenev type oscillation criteria for second order linear differential equations and dynamic equation on time scale.