Alüminyum esaslı bakır elyaf takviyeli kompozit malzemenin sıcak presleme yöntemi ile üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
Development of aluminium matrix copper fibre reinforced metal matrix composite with hot pressing method
  1. Tez No: 441871
  2. Yazar: İSMAİL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN İNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Al esaslı Cu elyaf takviyeli kompozit malzemenin sıcak presleme yöntemi ile üretilebilirliği araştırılmıştır. Kompozit malzemenin üretilmesi için 100 µm çapında bakır elyaflar, %15, %20, %25 hacim oranları ile folyo halinde alüminyum ana malzemelerin arasına yerleştirilmiştir. 240 MPa kalıplama basıncı uygulanan kalıplarda ön şekil verilmiş numuneler, 300 °C, 400 °C, 480 °C, 500 °C ve 520 °C de 2 saat ve 5 saat presleme sürelerinde üretilmiştir. Üretilen kompozit malzemeler optik mikroskop, EDX analiz sistemli SEM mikroskobu ve XRD ile incelenmiş olup, ana malzeme/takviye ara yüzeyi karakterize edilmiştir. Ara yüzeyde mekanik bağlanma, difüzyon bağı ve kimyasal bağlanmanın oluştuğu gözlenmiştir. Sıcaklığın etkisiyle bazı numunelerde ara yüzeyde oluşan reaksiyon sonucu intermetalik (AlCu) bileşik oluşumuna rastlanmıştır. Kompozit malzemenin mekanik özellikleri mikro ve makro sertlik ölçümleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. Presleme sıcaklığındaki artışla birlikte sertlikte artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an Al matrix Cu fiber-reinforced composite produced by hot-pressing method was investigated. For the manufacture of composite material, 100 µm in diameter Cu fibers, with 15%, 20%, 25% volume ratio was disposed between the aluminium foil. Preform samples were molded with 240 MPa pressure and at temperature of 300 °C, 400 °C, 480 °C, 500 °C, and 520 °C for 2 and 5 hours hot pressing time. The microstructure of composite material was examined with optical microscope, SEM equipped with EDX system and XRD. An interface bonding was observed in between matrix and fiber. Mechanical bonding, diffusion bonding and chemical bonding were found in the interface. In some samples, at the interface formation of intermetallic (AlCu) compounds was observed depending on pressing temperature and holding time. For determining the mechanical properties the micro and macro hardness measurement were made. It was found that with the increasing processing temperature the hardness of composite increases.