Zaman skalası üzerinde diamond alfa türevi ve integrali
Diamond alfa derivative and integral on time scales
- Tez No: 441870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, öncelikle zaman skalası ve onun ile ilgili genel tanımlar verilmiştir. Daha sonra ileri ve geri sıçrama operatörleri yardımıyla tanımlanan delta türev ve integral ile birlikte nabla türev ve integralin özellikleri verilmiştir. Son olarak diamond alfa türevi ve diamond alfa integrali tanımlanmış ve önemli özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, time scale and its general definitions were given. After that, the properties of delta derivative and integral together with nabla derivative and integral, which are defined by the help of forward and backward jump operators, were given. Finally, diamond alpha derivative and diamond alpha integral were identified and their important specifications were examined.