Türkiye demiryolu ağında yük cinslerine göre başlangıç-bitiş taşıma karakterizasyonu ve modellenmesi
Characterisation and modelling freight transportation from origin to destination on the network of turkish railways according to the types of freight
- Tez No: 441905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Türkiye Demiryolu Ağında Yük Cinslerine Göre Başlangıç-Bitiş Taşıma Karakterizasyonu ve modellenmesi, yük cinsi ana gruplarına göre farklı zaman dilimleri için başlangıç- bitiş (O-D) etütleri ve modelleme yapılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma ile Türkiye için şehirlerarası yük taşıması tahmin edilmeye çalışılmıştır. O-D bazındaki modellemeler ulaştırma politikası paralelinde mevcut güzergahının performans ölcümlerini ortaya çıkararak operasyonel plan ve politikaları destekleyecek önemdedir. Bu tez çalışmasında, taşınan 11 ana yük grupları eşya cinslerine göre T.C.D.D.'nin belirlenen ana gruplar bazında 2002-2010 yılları arası türetilerek analiz edilmiş, modellenerek temel yük taşıma karakteri elde edilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışması ile mevcut veriler ve etütler kullanılarak, Türkiye için istasyonlar arası yük taşımasını veren ulusal Başlangıç-Bitiş matrisi elde edilmiştir. Elde edilen matrislerde birebir veriler kullanılmıştır, karayolunun ampirik matrisinden farklıdır. Elde edilen ve veritabanımız olan yeni matrislerini kullanılarak bölgelerin oluşturduğu yük miktarları sosyoekonomik ve demografik değişkenlere bağlı olarak istasyonlar arasında ki mevcut ilişkilerin karakteriza etmiştir. İstasyonların ürettiği ve çektiği yük miktarları geleneksel çekim modeli kullanılarak istasyonlar arası dağıtılmıştır. Elde edilen başlangış-bitiş matrisi ile modelden elde edilen başlangıç-bitiş matrisi kıyaslanarak çekim modeline herhangi bir kalibrasyonu yapılmamıştır, çünkü her bir istasyon ve her bir yük grubu için üretilen ve çekilen yük taşımaları eşittir. Bu yolla, altyapı ekonomik ömür nedeniyle gereken acil bakım onarım, plan ve programlarına ve ihtiyaç halindeki yeni güzergah veya bağlantı ihtiyaçlarının tespiti ve ihtiyacın giderilmesi için önceliklerin belirlenmesinde taşıma talep ve arz performansına göre ücretlendirme, yükleme/boşaltma depo vb işletim politikalarının matematiksel bir temelde desteklenmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Characterisation and Modelling Freight Transportation from Orijin to distination on the Network of Turkish Railways according to the Types of Freight aims to search start to finish (O-D) and do modelling according to types of freight for different periods of time. With this study, an attempt was made to analyze railway intercity freight transport for Turkey. Modellings on the basis of O-D are so important and that they support operational plans and policies by exhibiting the performance measurements of the current routes in parallel to transport policies. This PhD study analyses the 11 main categories of freight carried according to types of goods on the basis of main categories determined by TCDD (Turkish State Railways) in the 2002-2010 period, and an attempt was made to obtain freight carrying characteristics. This PhD thesis obtains the national orijin-destination matrix demonstrating freight carrying between stations in Turkey by using the present data and surveying. Data were used in this study is one-to-one railway freight transport data gathered and recorded by TCDD. The amounts of freight characterised the current relations between stations depending on socioeconomic and demographic variables. The amounts of freight produced and attracted by the stations are exactly known, so there is no need to try a classic or traditional 4-step modelling. The orijin-destination matrix obtained and the orijin-destination matrix obtained from the model were compared, and no calibrations were made to the model because the produced and attracted freight carrying is equal for each station and for each category of freight. In this way, it will be assured that the emergent maintenance required due to economic life of infrastructure, planning and programing will be made, new routes or connections will be determined when necessary, priorities will be determined to meet the needs, such policies as pricing loading/unloading, and storehouse will be supported mathematically.