Hepatosellüler kanser hücrelerinde sorafenib, spirulina platensis ektresi ve kombine uygulamalarının antikanser etkilerinin araştırılması
Investigation of the anticancer effects of sorafenib, spirulina platensis ex-tract and combined applications on hepatocellular cancer cells
- Tez No: 949934
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hepatosellüler karsinom, dünya genelinde yüksek ölüm oranlarına sahip olan en yaygın primer karaciğer tümörlerinden biridir. Hastalığın ileri evrelerinde sistemik tedavi seçeneği olarak kullanılan Sorafenib, hücre proliferasyonunu baskılayan, anjiyogenezi engelleyen ve apoptozu indükleyen bir multikinaz inhibitörü olarak bilinmektedir. Ancak Sorafenib'in tek başına kullanımı sınırlı etkinlik göstermekte ve çeşitli advers etkilerle birlikte direnç gelişimi riski taşımaktadır. Bu durum, tamamlayıcı ve sinerjik etki gösterebilecek yeni ajanların araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, doğal kaynaklı bir mikroalg olan Spirulina platensis'in Sorafenib ile kombine olarak hepatosellüler karsinom hücreleri üzerindeki antikanser etkileri ilk kez araştırılmış ve çalışmanın özgünlüğü bu bileşimin deneysel olarak değerlendirilmiş olmasıyla ortaya konmuştur. Çalışmada, kanser hücresi modeli olarak insan hepatosellüler karsinom hücre hattı (HepG2) ve sağlıklı hücre modeli olarak insan göbek kordonu ven endotel hücre hattı (HUVEC) kullanılmıştır. Hücrelere 24 ve 48 saatlik inkübasyon süreleri boyunca farklı konsantrasyonlarda Sorafenib (1–15 µM) ve Spirulina platensis ekstraktı (1–100 µg/mL) uygulanmıştır. Uygulanan bu tedavi rejimlerinin etkileri hücre canlılığı, gen ve protein ekspresyon düzeyleri ile DNA hasarı yönünden değerlendirilmiştir. Hücre canlılığı, hücresel metabolik aktiviteye duyarlı MTT testi ile belirlenmiş; gen ekspresyon düzeyleri, apoptozis ve inflamasyonla ilişkili BAX, CASP3, BCL-2 ve TNF-α genleri üzerinden qRT-PCR yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu genlerin translasyon düzeyinde karşılık gelen protein miktarları ise ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Ek olarak, Komet testi ile uygulanan ajanların hücre DNA'sında oluşturduğu hasar düzeyleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, 5 µM Sorafenib ile 100 µg/mL Spirulina ekstraktının kombinasyon halinde uygulandığında HepG2 hücre canlılığında anlamlı bir azalma sağladığını, buna karşın HUVEC hücrelerinde hücre hayatta kalım oranlarının görece daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Moleküler düzeyde, BAX ve CASP3 genlerinin yukarı regülasyonu ile apoptozun arttığı, BCL-2 geninin baskılanması ile antiapoptotik etkinin azaldığı ve TNF-α geninde meydana gelen değişikliklerin anti-enflamatuar bir yanıtı desteklediği belirlenmiştir. ELISA sonuçları gen düzeyinde elde edilen bulguları doğrulamış; Komet Test verileri ise özellikle yüksek doz kombinasyonlarında DNA hasarının arttığını göstermiştir. Bu bulgular doğrultusunda, Spirulina platensis'in Sorafenib ile birlikte kullanımının Hepatosellüler karsinom tedavisinde sinerjik bir antikanser etki oluşturabileceği ancak bu etkinin doz ve hücre tipi bağımlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, doğada bulunan biyoaktif bileşiklerin modern tıbbi ajanlarla birlikte kullanımının, geleneksel tedavilere katkı sağlayabileceğini göstermesi açısından önemli bir öncü nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the most prevalent primary liver tumors worldwide and is associated with a high mortality rate. Sorafenib, a multikinase inhibitor used in the systemic treatment of advanced-stage HCC, is known for its ability to suppress cell proliferation, inhibit angiogenesis, and induce apoptosis. However, its limited efficacy when used alone, alongside its side effect profile and the potential for resistance development, has necessitated the investigation of complementary therapeutic agents. In this context, the present study aimed to explore, for the first time, the anticancer effects of the natural microalga Spirulina platensis in combination with Sorafenib on hepatocellular carcinoma cells. The originality of this thesis lies in the experimental assessment of this novel therapeutic combination. The experimental design involved the use of the human hepatocellular carcinoma cell line (HepG2) as a cancer model and the human umbilical vein endothelial cell line (HUVEC) as a healthy control model. Cells were treated for 24 and 48 hours with varying concentrations of Sorafenib (1–15 µM) and Spirulina platensis extract (1–100 µg/mL). The cytotoxic, apoptotic, anti-inflammatory, and genotoxic effects of these treatments were evaluated through assessments of cell viability, gene and protein expression, and DNA damage. Cell viability was measured using the MTT assay, while quantitative real-time PCR (qRT-PCR) was employed to analyze the expression of apoptosis- and inflammation-related genes including BAX, CASP3, BCL-2, and TNF-α. ELISA assays were used to assess the corresponding protein levels, and the Comet Assay was conducted to determine the extent of DNA damage. The findings demonstrated that the combination of 5 µM Sorafenib and 100 µg/mL Spirulina extract significantly reduced the viability of HepG2 cells while maintaining relatively higher survival rates in HUVEC cells. Molecular analyses revealed increased expression of pro-apoptotic genes (BAX and CASP3), downregulation of the anti-apoptotic gene BCL-2, and modulation of TNF-α expression consistent with an anti-inflammatory response. Protein expression data supported the gene-level findings, and DNA damage was notably increased in high-dose combination groups. These results suggest that the co-administration of Spirulina platensis with Sorafenib may elicit a synergistic anticancer effect in HCC treatment. However, the observed genotoxicity at higher doses underscores the importance of dose optimization. This study highlights the potential of naturally derived bioactive compounds as supportive agents in modern targeted cancer therapies and contributes valuable preliminary data for future preclinical and clinical investigations.