An approach to the synthesis of novel pyrrole fused heterocycles
Pirol iskeleti içeren yeni heterosiklik bileşiklerin sentezine bir yaklaşım
  1. Tez No: 442043
  2. Yazar: UĞUR BAŞAK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Pirol ve pirol türevleri doğada sıkça bulunmaları ve gösterdikleri biyolojik aktiviteler nedeni ile organik sentezin önemli yapı bloklarıdır. Yapısında pirol içeren heterosiklik bileşiklerin elektrofilik halkalaşma reaksiyonları ile sentezi literatürde yer alan önemli ve etkili proseslerdendir. Bu çalışmada, N-alkinil-2-fenil-sübstütiye pirol türevleri sentezlendi ve bu bileşiklerin elektrofilik halkalaşma reaksiyonları araştırıldı. Halka kapama reaksiyon denemeleri için AuCl3, AuBr3, I2, ICl, FeCl3, InCl3, ve Cu(OTf)2 katalizörleri kullanıldı
Özet (Çeviri)
Pyrrole and pyrrole derivatives are prominent building blocks in organic synthesis due to their biological activities and natural occurrence. For the formation of pyrrole derivatives, electrophilic cyclizations are considered efficient and significant processes. In this thesis, novel N-alkynyl-2-phenyl-substituted pyrrole derivatives were synthesized and electrophilic cyclization reactions of these compounds were investigated. Catalyst such as AuCl3, AuBr3, I2, ICl, FeCl3, InCl3 and Cu(OTf)2 were used for the ring closure studies.