A Lorentz violating theory: Its nonminimal extension in the photon sector
Lorentz kıran bir model: Bu modelin foton sektöründeki uzantısı
- Tez No: 442161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yüzyıl boyunca fizikçileri meşgul eden Kuantum Mekaniğinin Genel Görelilik ile birleştirilememesi problemi, fizik camiasının bütün çabalarına rağmen halen çözülebilmiş değil. Ne bugünün ne de yakın geleceğin teknolojisinin doğrudan Planck enerjisinde bir gözlem yapmak için yeterli olması, Fizikçileri bu enerjide geçerli olan temel kuramın, kuramın kendisinin ne olduğuyla ilgilenmeden, düşük enerjilerdeki sıradışı etkilerinin araştırılmasına yönlendirmiş durumda. Bu tezde de, böyle sıradışı olası etkilerin önde gelen adayı olan Lorentz ve CPT simetrilerinin kırılımı inceleniyor. Böyle bir analizi eylem seviyesinde etken alan kuramı ile inceleyen bir sistem, Genişletilmiş Standard Model, son yirmi yıldır literatürde mevcut durumda; bu sistemin minimal olmayan foton sektörünün kuantum alan kuramsal analizi de burada yapılmaktadır. Farklı çeşit Lorentz kırılımları için olası bütün polarizasyon vektörleri, bu polarizasyon vektörlerinin uyduğu enerji momentum ilişkilerinin genel halleri, ve bu foton alanlarına karşılık gelen yayıcılar açık olarak hesaplanmıştır. Lorentz kırılımlarının özel modelleri tanıtılmış, ve vakuma dik denilen bir model ayrıca kapsamlı bir şekilde çalışılmıştır. Bu özel modelin, fotonun vakumdaki yayılımında gözlemlenebilecek bir etki oluşturamayacağı bulunmuş; sadece eşyönlü katsayılardan ve sadece öncül seviyedeki katsayılardan oluşan Lorentz kırılımı özel durumları için bu bulgu bariz bir şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relentless efforts of the physics community has not yet availed us the solution of how to unify the Quantum Mechanics vith General Relativity, a puzzle that has engaged the minds of the physcists for almost a century. The insufficiency of today's and foreseeable future's technology for a direct reach into the Planck energies at which the fundamental theory, the Quantum Theory of Gravity, lies has lead to the search of the low energy effects of that fundamental Planck level theory irregardless of the details of it. In this thesis, one of the leading candidates of such an exotic effect, that is the violation of Lorentz and CPT symmetries is analzed. The action level effective field theoretical framework for such an analysis called Standard Model Extension has already been in the literature for the last two decades; here, the nonminimal photon sector of such a framework is examined from a quantum field theoretical point of view. All possible polarization vectors for different kinds of CPT violations, the generic forms of the dispersion relations that these polarization vectors satisfy, and the corresponding propagators of the photon field are explicitly calculated. Special models of Lorentz violations are introduced, and a particular one called vacuum orthogonal model is analyzed extensively. It is found that this particular form of Lorentz violation cannot induce any effects that is detectable in the vacuum propagation of the photon. Isotropic and leading order cases of the Lorentz violation is studied and this found result is explicitly shown.