Sermaye piyasasının ekonomideki rolü ve Türkiye'deki uygulama
- Tez No: 4533
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sermaye piyasası bugünün gelişmiş ülkeleriride, kapitalist sistemin gelişmesine paralel olarak ortaya çıkmış doğal bir örgütlenmedir. Sermaye piyasası bu süreçte, tek başına ekonomiye katkısı olmayan küçük tasarrufları, yatırılabilir büyüklükte fonlara dönüştürerek yatırımlara yönlendirmiş ve ekonomik büyümede önemli bir rol üstlenmiştir. Sermaye piyasası aynı zamanda sınai mülkiyetin ve üretim sürecinde elde edilen kârların geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayarak adil gelir ve servet dağılımı amacına da hizmet etmiştir. Bu yönleri ile günümüzde kıt olan yatırılabilir kaynaklarını en verimli alanlara yönlendirmek ve bu kaynaklarını hızla artırmak zorunda olan gelişmekte olan ülkeler açısından sermaye piyasasının geliştirilmesi önem kazanmaktadır. Türkiye'de de sermaye piyasasının geliştirilmesi konusu, planlı kalkınma dönemine geçildikten sonra sürekli tartışılan konulardan biri haline gelmiştir. Bu tartışmaların ve birikimin yasal bir düzenlemeye dönüşmesi ancak 1981 yılında,“2499 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu”ile mümkün olmuştur. Bugün Türkiye'de sermaye piyasası kuruluş aşamasını geride bırakmıştır. Sermaye Piyasasının uzun dönemde aşılabilecek yapısal sorunlar ihmal edilmeden geliştirilmesi, Türkiye'de ekonominin kaynak sorununun hafifletilmesi açısından yararlı görülmektedir. IV
Özet (Çeviri)
In today's developed countries, capital market emerged as a result of the development of the capitalist system. During this process the capital market has directed small savings -which, alone, have not contributed to economy- to invest by transforming them into large funds and played a significant role in economic growth. In addition to this, it has also served the purpose of a just and fair distribution of income and wealth by letting the profits gained in the process of production and industrial ownership reach the broader masses. Therefore the development of capital market gains importance from the viewpoint of developing countries which must direct their scarce resources to the most efficient fields and rapidly increase them. The development of the capital market has become a matter of continuous discussions in Turkey after entering the planned development periods. The transformation of these discussions and accumulation to a legal arrangement was made possible only in 1981 by“Capital Market Law No. 2499”. Today the capital market in Turkey has been left the formation phase behind. The development of the capital market without neglecting the structural problems which can be solved in the long term, is beneficial from the viewpoint of facilitating the resource problems of the economy in Turkey. V