Exploring the use of 3D virtual worlds for psychoeducational groups: A multiple case study
3B sanal dünyaların psikoeğitim gruplarında kullanımının incelenmesi: Çoklu durum çalışması
  1. Tez No: 442211
  2. Yazar: ABDÜLMENAF GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE TUĞBA TOKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 3B Sanal Dünyalarda psikoeğitim grup sürecini araştırmaktır. Çalışmanın amaçları; 3B Sanal Dünyaların kullanımının psikoeğitim gruplarındaki kolaylık ve güçlüklerini araştırmak, 3B Sanal Dünyaların özelliklerinin katılımcılar tarafından nasıl algılandığını belirlemek, 3B Sanal Dünyalarda psikoeğitim grup sürecinin ve sonuçlarını araştırmak ve bu grubun yüz yüze gruptan hangi açılardan farklılaştığını belirlemek, ve psikoeğitim grupları için kullanılabilecek etkili öğretim yöntemlerini belirlemektir. Bu bağlamda, iki erteleme davranışı psikoeğitim grubu düzenlenmiştir. Her grupta dokuz katılımcı yer almıştır ve her iki grubu iki psikolojik danışma grup lideri beraber yürütmüştür. Çalışma genel anlamda nitel analiz yöntemi; spesifik olarak ise araştırmacı tarafından çoklu vaka analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada veriler hem grup üyelerinden hem de grup liderlerinden çeşitli yollarla toplanmıştır. Bu veri toplama yollarını görüşmeler, anketler ve gözlemler oluşturmaktadır. Çalışmada önemli bulgular elde edilmiştir. Bu bulgular öncelikli olarak, 3B Sanal Dünyaların, psikoeğitim grupları için önemli kolaylıklar sağladığını göstermektedir. Bu kolaylıklar arasında etkileşimli 3B alanı, avatarla temsil edilme, ortamda daha fazla var olma hissi ve kendini açma rahatlığı yer almaktadır. Diğer taraftan, çalışmada, özellikle teknik konular ve aynı anda birden fazla iş yürütmeyle ilgili göz önünde bulundurulması gereken bazı güçlükler de belirlenmiştir. İkinci olarak, iki grubun da erteleme davranışı sonuçları, motivasyon ve doyum açısından benzer örüntüler gösterdiği bulunmuştur. Son olarak da etkili öğretim yöntemleri tartışılmıştır. Alan yazında, katılımcıların ve liderlerin 3B Sanal Dünyalarla ilgili deneyimlerini içeren çalışmaların az olması sebebiyle bu çalışmanın sonuçları araştırmacılara, uygulamacılara ve yöneticilere değerli bilgiler sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to explore psychoeducational group counseling process in 3D VWs. The purposes of current study were; to explore affordances and challenges of 3D VWs for psychoeducational groups, to describe how features of 3D VWs are perceived by participants, to explore psychoeducational groups process and outcomes in 3D VWs and understand how it differs from face-to-face, and to identify effective instructional strategies for psychoeducational groups. In this respect, two psychoeducational procrastination groups were organized. There were nine participants in each group and two group counseling leaders led both groups. The research design was qualitative in nature; more specifically, multiple case study methodology guided the researcher. Multiple forms of evidences were collected from group members and group counseling leaders. The data were collected through interviews, questionnaires and observations. Collected data were analyzed according to qualitative data analysis techniques and non-parametric tests. The results of this study revealed some prominent findings. First, features of 3D VWs indicated important affordances for psychoeducational groups. These affordances included interactive 3D space, avatar representation, extended sense of presence and comfort of self-disclosure. On the other hand, some identified challenges were; technical issues, multitasking and lack of non-verbal cues. Second, both cases showed similar patterns in terms of procrastination behavior outcomes, motivation and satisfaction. Finally, effective instructional strategies were discussed. Due to limited research regarding participants' and counselors' experiences of using 3D VWs in the literature, results of this study might provide invaluable information for researchers, practitioners and administrators.