Design and characterization of capsaicin loaded nanoemulsions
Kapsaisin yüklü nanoemulsiyonların tasarlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 442335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, UZMAN ULVİYE BETÜL SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Son yıllarda, nutrasötikler, ilaçlar, antioksidanlar ve antimikrobiyal ajanların taşınmasında etkili lipofilik sistemler olan nanoemülsiyon sistemleri gıda, tıp ve ilaç alanlarında başarıyla kullanılmaktadır. Literatürde, acı biberin birincil aktif bileşeni olan ve hidrofobik bir bileşik olan kapsaisinin çok çeşitli mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktivite gösterdiği kanıtlanmıştır. Bu çalışmanın hedefi, kapsaisin yüklü nanoemülsiyon sistemlerinin hazırlanması ve karakterizasyonunun yapılmasıdır. Nanoemülsiyon oluşumu için sürfektan olarak Tween 80, lesitin ve sükroz monopalmitat kullanılmış olup; homojenizasyon teknikleri olarak mikroakışkanlaştırıcı (MA) ve ultrasonikasyonla (US) birlikte emülsiyonlar pH 7.4 ve pH 3.8 olmak üzere ki farklı pH'da hazırlanmıştır. Gliserol eklenmesi ve sıcaklığın nanoemülsiyon oluşumuna etkileri de ayrıca incelenmiştir. Antimikrobiyal aktivite deneyleri bilinen gıda patojenleri olan Escherichia coli ve Staphylococcus aureus ile gerçekleştirilmiştir. %2'lik kapsaisin oleoresin içeren ve lesitin kullanılan nanoemülsiyonların 15 dakika temas süresi sonunda E. coli populasyonunda 3.4 log ve benzer şekilde Tween 80 kullanılan nanoemülsiyonların 2 saat temas süresi sonunda S. aureus populasyonunda 5.89 log düşüşe sebep olduğu görülmüştür. SMP ile hazırlanan nanoemulsiyonların parçacık boyutu 33.7 nm ile en küçük olarak bulunmuştur. Sürekli faza gliserol eklenmesinin her iki sistem üzerinde (MA ve US) olumlu etkilerinin olduğu gözlenmiştir. MA yoluyla işlenmiş nanoemülsiyonlar, gelişmiş fiziksel özellikle birlikte antimikrobiyal aktivite göstermiştir. NMR relaksometre ile nanoemülsiyonların yapılarında meydana gelen değişiklikler gözlenip parçacık boyutu, bulanıklık gibi diğer metotlarla ilişkilendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda nanoemülsiyon sistemi ile etkisi zenginleştirilmiş, gıdanın ihtiyacına yönelik kapsaisin içeren nanoemülsiyon sistemlerinin geliştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, nanoemulsion based systems have been successfully used in food, medical and pharmaceutical applications as effective lipophilic carrier systems for nutraceuticals, drugs, antioxidants and antimicrobial agents. The primary active ingredient of chili pepper, capsaicin is a hydrophobic substance and was proved to be a compound showing good antimicrobial activity against various microorganisms. The aim of the proposed study was to prepare and characterize capsaicin loaded nanoemulsion systems. Nanoemulsions were prepared with emulsifiers Tween 80, lecithin and sucrose monopalmitate (SMP) by using microfluidization and ultrasonication at pH 7.4 and pH 3.8. Effect of glycerol addition and heating the coarse dispersions on nanoemulsion formation were also investigated. Antimicrobial activities of nanoemulsions were evaluated against well-known food pathogens Escherichia coli and Staphylococcus aureus. In the experiments, 2% capsaicin nanoemulsions decreased E.coli population up to 3.4 log after 15 min of contact time by using lecithin and S. aureus population up to 5.89 log after 2 hours of contact time by using Tween 80. The smallest particle size of 33.17 nm was obtained using SMP with microfluidization. Addition of glycerol to the continuous phase showed enhanced effect on the results for both homogenization types. Moreover, nanoemulsions processed by microfluidization exhibited enhanced physical properties and antimicrobial activity. NMR relaxometry technique helped to track changes in nanoemulsions that was associated with the other methods such as particle size, turbidity. In overall, nanoemulsions with improved functionality were obtained using capsaicin.