Quality controls of single photon emission computed tomography - computed tomography imagining device
Tek foton emisyon bilgisayarlı tomografi - bilgisayarlı tomografi görüntüleme cihazının kalite kontrolleri
  1. Tez No: 442401
  2. Yazar: DUYGU TUNÇMAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Rutin bir nükleer tıp görüntülemesinde radyofarmasötikler kullanılır. Bir radyofarmasötiğin radyonüklid kısmı gama radyasyonu yayar. Bu radyasyon bir gama kamera veya tek foton emisyon tomografi (SPECT) ile dedekte edilir. Böylece hedef organdaki anormal metabolik aktiviteler belirlenir. Anatomik görüntüleri birleştirmek için, Bilgisayarlı Tomografi (BT) SPECT cihazına eklenmiştir. Oluşan cihaz SPECT-BT olarak adlandırılır. Cihazın görüntü kalitesi düzenli kalite kontrol testlerine bağlıdır. Bu cihazların görüntü kalitesi hastalıkların doğru teşhisi için önemlidir. Aksi takdirde görüntü problemleri yanlış teşhise sebep olabilir. Kalite kontrol testleri vasıtasıyla cihazın performansındaki bir değişim kolaylıkla belirlenir. Bu çalışmada SPECT-BT için kalite kontrol testlerinin yapılması ve düzetme metotlarının araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiopharmaceutical is used in a routine nuclear medicine imagining. A radiopharmaceutical's radionuclide part emits gamma radiation. This radiation is dedected by a gamma camera or Single Photon Emission Tomography (SPECT). Thus abnormal metabolic activities are determined in target organs. To merge anatomic images, Computed Tomography is added to SPECT device. Resultant device is called as SPECT-BT device. Image quality of device is dependent on regular quality control tests. Image quality of these devices is important for accurate diagnosis of a disease. Otherwise, image quality problems may lead to misdiagnosis. Via quality control tests, a changing in performance of device is easily detected.In this study periodic quality control tests are performed for SPECT-BT and it aimed to investigate correction methods.