Farklı konsantrasyonlarda 2-fenoksietanol'ün Munzur alasının (Salmo trutta Sp.) farklı ağırlıklardaki anaç bireyleri üzerine olan anestezik etkileri
The anesthetic effects of 2-phenoxyethanol on different weights of brown trout (Salmo trutta Sp.) broadstocks at various concentrations
- Tez No: 442444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN CAN, DOÇ. DR. ASİYE BAŞUSTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada su ürünleri yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan anestezik maddelerden biri olan 2-Fenoksietanol'ün, 15 º C ' de farklı ağırlık (100-200 g, 200-400 g, 400-600 g) ve farklı konsantrasyonlarda (0,2, 0,3, 0,4 ve 0,5 ml/l) Munzur çayı orijinli kırmızı benekli alabalık (Salmo trutta sp.) türü üzerindeki anestezik etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, ortalama 20 ± 1 cm ile 43 ±1 cm boylarında toplam 60 adet balık kullanılmıştır. Uyguladığımız anestezik işleminde 2-Fenoksietanol'ün tüm ağırlıklarda 0,2 ml/l konsantrasyonunda tam denge kaybının olmadığı, diğer tüm konsantrasyonlarda tam denge kaybı ortalama 39,2 - 269,6 sn arasında, tam denge kazanımı ise ortalama 61,6 – 111,8 sn arasında olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda tespit edilen en uygun dozlar yukarıda belirttiğimiz ağırlıklarda 2-Fenoksietanol için 0,4 ve 0,5 ml/l olarak belirlenmiştir. Çünkü bu dozlarda etkileşme ve iyileşme sürelerinin, ideal anestezi süreleri ve kriterlerine uygun olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, we analyzed the anesthetic influences of 2-Phenoxyethanol, one of the anesthetic substance commonly used in aquaculture, on brown trout which is Munzur stream origin in at 15 º C and different weight (100-200 g, 200-400 g, 400-600 g) and different concertrations (0,2, 0,3, 0,4 and 0,5 ml/l) were examined For the purpose 60 fish in total at the weight of 20 ± 1 cm ile 43 ±1 cm were used. In the anesthetic processing we practiced we determinad that there was no accurate balance loss in all weights at 0.2 ml/l concertration, and in all other cancertrations, it was averagely between 39.2-269.6 sec. On the other hard, the accurate balance gain was determined averagaly between 61,6-111,8 sec. As a result of the prevent study, the most appropriate doses in weight classes staded above were determined as 0,4 and 0,5 ml/l for 2-phenaxyethonol because, it was determined that the duratians of interacton and healing are apprapricte for the ideal anesthetic period and criterion in these doses.