Akdeniz bölgesi akarsularındaki suların sınıflandırılması ve trendlerinin belirlenmesi
Determining the classification and trends waters of river in the Mediterranean region
- Tez No: 442846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL SAPLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akarsular başta içme suyu olmak üzere insanoğlu için en önemli su kaynaklarından bir tanesidir. Bu sularda meydana gelebilecek bozulmalar ve kirlilik insanoğlunun yaşamını idame etmesini oldukça zorlaştıracaktır. Bu çalışmada suyun debisi, sıcaklığı, PH değeri, elektrik iletkenliğinin yanı sıra Su içerisinde bulunan Sodyum, Potasyum ve kalsiyum magnezyum bileşiklerini içeren Katyonlarda çalışılmıştır. Ayrıca Karbonat, Bikarkonat, Klorür ve Sülfat gibi Anyonların sudaki etkileşimleri de incelenmiştir. Ayrıca İncelenen bu niceliklerle suyun kalite sınıflandırılması yapılmış ve trend analizleri yardımı ile de gelecek teki su kalitesi ile ilgili tahminler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Streams particular is one of the most important water resources, including drinking water for human beings. This water degradation and pollution in the human life that may occur will be very difficult to sustain the. In this study, the flow rate, temperature, pH value, electric conductivity as well as water present in the sodium, potassium and calcium were studied in cation containing magnesium compounds. Also Carbonate Bikarkonat water interactions of anions such as chloride and sulfate were also investigated. In addition, the classification of water quality with the quantity carried and trend analysis can also be analyzed with the help of the next one is trying to make predictions about water quality.