Pazarlama iletişim elemanlarının marka yönetimine etkisi
The effect of brand managment marketing communication elements
- Tez No: 443283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Markaların içinde yer aldıkları pazarlarda kalıcılığı yakalayabilmeleri için bir takım stratejilere gereksinimleri vardır. Söz konusu stratejiler, pazarlama kapsamında sıkça kullanılmakta ve stratejilerin kullanımında pazarlama iletişim elemanları öne çıkmaktadır. Reklam, halkla ilişkiler, kişisel satış, satış tutundurma ve doğrudan pazarlama kararlarından oluşan pazarlama iletişimi elemanları, markaların tutundurma faaliyetlerinde, yaşam sürelerinde, satış hacimlerinde kısaca, marka değerinin içinde yer alabilecek tüm marka yönetimi faaliyetlerinde belirleyici birer unsura dönüşmektedir. Markanın oluşturulması, konumlandırılması ve yönetilmesi süreçlerinin tamamı bir marka değeri meydana getirmektedir. Marka değeri ise, tüketicilerin markaya yaklaşımı hususunda temel belirleyici etken olmaktadır. Pazarlama iletişimi elemanları içerisinde yer alan her bir eleman kendi içerisinde bir sistem meydana getirmekte ve markanın sürdürülebilirliğine doğrudan etkide bulunmaktadır. Pazarlama iletişim elemanlarının marka yönetimindeki etkisinin öneminden hareketle, çalışmanın kavramsal bölümünde marka, marka yönetimi ve pazarlama iletişimi elemanları kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın örnek olay inceleme bölümünde ise yurt içi ve uluslararası alanda faaliyetleri olan ve son yıllarda pazarlama çalışmalarıyla grafiği yükselen LC Waikiki işletmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brands need to have some strategies to become persistent in markets. These strategies are used frequently in the context of marketing and marketing communications elements come to the forefront. Marketing communications elements which is consisted of advertising, public relations, personal selling, sales promotion, are determining factor at persistence, life span, sales volume and basicly value of the brands. The creation, the positioning the brand and the management a brand processes all together make a brand value. The brand value is the main determining factor in matters of how the consumer approaches the brand. Each and every element within the marketing communications elements has its own system and effects the persistence of brand directly. Based on the importance of marketing communications elements on the management of a brand, in this study's conceptive section, brand, management of a brand and marketing communications elements concepts were exemined. In the example research section of the study, LC Waikiki company which works in both domestic and international markets has been examined.