Perceived quality in health care services: A study in a university hospital in İstanbul
Sağlık hizmetlerinde algılanan kalite: İstanbul'daki bir üniversite hastanesi örneği
  1. Tez No: 443320
  2. Yazar: ABDÜLKADİR ŞENCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sayıları artmaya devam eden hastaneler ve klinikler ile rekabet etmek yönetim birimleri için her geçen gün zorlaşmaktadır. Bugün, hastalar sağlık hizmeti sağlayıcılarını seçmekte her zamankinden daha özgür. Sağlık hizmetleri pazarlamacıları hastaların kendi kurumlarını tercih etmesini sağlayabilmek için hastaların davranışlarını anlamaya çalışmaktadır. Ancak hastaları ikna etmek çok zor bir iştir çünkü sağlık sektörü hakkında insanların bilgisinin çok az olduğu bilinmektedir. Herkes en iyi kaliteyi almak istemekte ancak bilgi sınırlıysa insanlar kaliteyi nasıl algılamaktadır? Bu çalışma sağlık hizmetlerinde kalite algısını ve kalite algısını etkileyen etmenleri anlamaya çalışmaktadır. Anket, İstanbul'daki bir üniversite hastanesinde yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistik analizleri, t-test ve ANOVA uygulanmıştır. Ek olarak ankete katılanların arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olup olmadığının anlaşılması için ki-kare testi kullanılarak tüm soruların alt grup analizleri yapılmıştır. Bulunan tek anlamlı farklılık Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 3-6 aydan bu yana gelenlerin kalite algısı ile Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne bir yıldan fazla süredir gelenlerin kalite algısı arasında bulunmuştur. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 3-6 aydan bu yana gelenlerin kalite algısının Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne bir yıldan fazla süredir gelenlerin kalite algısınından daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Ki-kare testleri sonucunda ise poliklinik ve yaş grubunun, poliklinik ve medeni durumun, poliklinik ve iş kolunun, poliklinik ve gelir düzeyinin, poliklinik ve zaman aralığının bağımlı olduğu ortaya çıkmıştır. Hem bu çalışma hem de benzer çalışmalar göstermiştir ki sağlık hizmetlerinde kalite algısında fiyatın etkisi yoktur. Yöneticilerin düşük fiyat düşük kalite algısına yol açar veya tam tersi durumlar için endişelenmesine gerek yoktur. Ancak bilinmelidir ki bu çalışma sonucu kesin bir olgu olarak kabul edilemez ve buna göre hareket edilemez. Sağlık hizmetlerinde kalite algısı ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
It is getting harder for management staff to compete with growing number of hospitals and clinics. Today, patients have more freedom to choose their health care provider ever before. Health care marketers are trying to understand the behaviors of patients for making them to prefer their services. But convincing patients is not an easy task because people have the least information about health care sector. Everyone wants to buy the highest quality. However, if the information is limited how do people perceive the quality? This study is trying to figure out the quality perception in health care services and factors that effects it. A survey was conducted in a university hospital in İstanbul. Descriptive analyses, t-tests and ANOVA were performed. Additionally, subgroup analyses of all items were performed using Pearson Chi-Square tests to determine statistically significant differences between respondents. The only significant difference found was between patients coming to MUMSH for 3-6 months and patients coming to MUMSH for more than a year. Patients coming to MUMSH for 3-6 months perceived quality levels are higher than patients coming to MUMSH for more than a year. Chi square test shows that polyclinic and age group, polyclinic and marital status, polyclinic and line of work, polyclinic and income level, polyclinic and time intervals are dependent This study has showed and also backed up by multiple studies that pricing has no effect on perceived quality. Managers need not worry about lower prices leading to lower consumer quality perceptions or vice versa. However this study cannot be accepted as a fact and should not be acted according to it. More research is needed regarding perceived quality in health care services.