The factors affecting reputation of private pension companies in Turkey and survey conduction
Türkiye'deki bireysel emeklilik şirketlerinin itibarını etkileyen faktörler ve anket uygulaması
- Tez No: 443360
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkiye bireysel emeklilik sektörü gelişmiş ülkelere kıyasla çok yeni ve küçük fakat büyüme potansiyeli olan bir sektördür. Gerek Türkiye ekonomisine katkı sağlanması gerekse bireysel tasarruf alışkanlığının kazanılmasında çok önemli bir rolü bulunmaktadır.Bu çalışmada dünyaca kabul görmüş itibar ölçümü yaklaşımları genel hatlarıyla incelenmiş olup, en kapsamlı ve yaygın olarak kullanılan ölçüm modeli olan Reputation Quotient içerisinde belirtilen kurumsal itibarı etkileyen faktörler ölçülmüştür. Türkiye'de bireysel emeklilik sektöründe yer alan şirketlerin itibarını etkileyen faktörler anket vasıtasıyla sektör çalışanları tarafından önem derecesine göre sıralanarak, şirketlerin itibarının korunması ve geliştirilmesine yönelik yol gösterici sonuçlara ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Private pension sector in Turkey is a brand new and very small sector in comparison with developed countries. On the other hand, it has a great potential to grow up in near future. Therefore, it has a crucial role for Turkey's economy and acquiring individual saving habit.In this study, well-known reputation measurement models are generally researched and the factors affecting corporate reputation of Reputation Quotient which is the most commonly accepted model, are measured. The factors affecting reputation of private pension companies in Turkey are ranked by a survey according to their importance and the respondents of the survey are chosen from only the employees of the sector. Thus, acquiring guiding results are aimed by the survey in order to protect and maintain the reputation of the companies.