Huzursuz bacak sendromu ve sigara
- Tez No: 443683
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ONUR KARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Huzursuz bacak sendromu (HBS) olan hastalarda sigara içme oranının belirlenmesi ve paket yıl, aktif sigara içiciliği, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ile hastalık arasındaki ilişkinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Nöroloji polikliniğinde 2005 ile 2014 yılları arasında HBS tanısı konulan hastaların dosyaları incelendi. Kontrol grubu ise istatistik verilere uygun yaş ve cinsiyet ile uyumlu, sigara içme ile ilişkisi olmadığı araştırmalar sonucunda saptanmış olan esansiyel tremor (ET) hastaları ve HBS ve ET olmayan poliklinik hastalarından seçildi. Tüm grupların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, hastalık süresi, aktif sigara içiciliği, paket yıl sayısı, önceden eskiden sigara içip içmedikleri ve sigarayı ne zaman bıraktıklarına bakıldı. Sonuçta çalışmamıza HBS, ET ve kontrol gruplarında 60'ar hasta olmak üzere toplam 180 denek katılmıştır. Bulgular: HBS, ET ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet, eğitim durumu, hastalık süresi, paket yıl sayısı ve aktif sigara içiciliği arasında anlamlı fark bulunmadı. Ama daha önceden sigara içmiş olanlar ve aktif sigara içenler birlikte değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde HBS hastalarının, ET ve kontrol grubuna göre daha fazla sigara içmiş ve içmekte olduğunu gördük (p degeri 0,021). Yani HBS hastalarının 36'sı ( % 60), ET hastalarının 22'si (%36,7 ) ve kontrol grubunun 24'ü ( %40) hayatının belli bir döneminde sigara kullamışlardı. HBS'li hastalarda ortaya çıkan bu anlamlı değerin cinsiyetler açısından ayrımına baktığımızda; HBS'li kadınların diğer gruptaki kadınlara göre anlamlı olarak daha fazla sigara içicisi olduğunu saptadık(p degeri ; 0,029). Sigarayı kaç yıl önce bıraktıkları süre açısından ise gruplar arasında anlamlı fark olmadığı görüldü. Sonuç: Yaptığımız bu çalışmada çoğu litaratür bilgisiyle uyumlu olarak HBS hastalarında aktif sigara içiciliği, paket yıl sayısı, önceden sigara içmiş olma durumunu kontrol gruplarına göre yüksek bulduk. Fakat aktif sigara içiciliği ve paket yıl sayısı istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken daha önceden sigara içmiş olanlar ile aktif sigara içenler birlikte değerlendirildiğinde HBS hastalarının anlamlı olarak daha fazla sigara içmiş olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study: To designate smoking rate in patients with restless leg syndrome (RLS) and to investigate the relationship between package year, active smoking, age, gender, years of education and the syndrome. Methods: Files of the patients diagnosed with RSL in Neurology Outpatient Clinic of İbni Sina Hospital, Ankara University Faculty of Medicine in between 2005 and 2014 were analyzed. Control group consisted of age and gender matched essential tremor (ET), in which smoking was shown to be unrelated with the disease by studies, and outpatient clinic patients with no RLS and ET. Age, gender, years of education, disease duration, active smoking, package year count, having smoked before and time of quitting smoking were investigated. In sum 180 participants, 60 in RLS, ET and control group were included. Results: There was no significant difference regarding age, gender, years of education, disease duration, package year count and active smoking in between study groups. When participants having smoked before and actively smoking were evaluated together, RLS patients were seen to be smoking and have smoked significantly more than ET and control group (p=0,021). 36 of RLS (60%), 22 of ET patients (36,7%) and 24 of the controls(40%) had smoked before. When we investigated this significant difference in RLS patients regarding gender differences; we detected that female RLS patients had smoked significantly more than female participants in other groups (p=0,029). There was no difference in time of quitting smoking in between groups. Conclusion: Our study revealed that active smoking, package year count and having smoked before was significantly higher in RLS patients compared to the control groups, as in accordance with the literature. Whereas active smoking and package year count were not different in between groups, when participants having smoked before and smoking actively were evaluated together we found that RLS patients had smoked significantly more.