Paratüberkülozlu sığırlarda akut faz proteinleri düzeyinin belirlenmesi
Determination of acute phase protein levels in cattle with paratuberculosis
- Tez No: 443705
- Danışmanlar: PROF. DR. SENA ÇENESİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Paratüberküloz, sığırlarda vücut ağırlığında azalma, süt üretiminde düşme, gebelik oranında azalma gibi birçok neden ile ekonomik kayıplar meydana getirmektedir. Bu hastalığın teşhisi hem ekonomik hem de halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Ancak bu hastalığın teşhisinde kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Bu çalışmada, serolojik olarak tespit edilen paratüberkülozlu sığırlarda akut faz proteinlerinlerinden, serum haptoglobin (Hp), serum amiloid A (SAA), seruloplazmin (Cp), C reaktif protein (CRP), albümin ve total protein (Tp) düzeylerindeki değişikliklerin tespiti amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 30 adet paratüberküloz pozitif sığır test grubunu ve 30 adet sağlıklı sığır kontrol grubunu oluşturdu. Paratüberküloz serolojik teşhis için ELISA (IDEXX Paratuberculosis Screenging ab test) kullanıldı. Gruplardan alınan kanların serumlarında akut faz proteinlerinden SAA, Hp, CRP, Cp, albümin ve Tp düzeylerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Paratuberculosis leads to economic losses due to loses body weight, decrease in milk yield and fertility problems. Diagnosis of this disease is of great importance for both economic and public health. However, there is a definite method for the diagnosis of this disease. In this study, serologically in tagged paratuberculosis in cattle detection of acute phase proteins from serum haptoglobin (Hp) , Serum amyloid-A (SAA), ceruloplasmin (Cp), C-reactive protein (CRP), albümin (alb) and total protein (TP) is intended to identify changes in the level. Material and Method: In study, 30 paratuberculosis positive cattle formed test group and 30 healthy cattle formed control group. Serologically diagnosis for paratuberculosis used ELISA (IDEXX Paratuberculosis screenging ab test). SAA, Hp, CRP, Cp, albumin and Tp of acute phase proteins level were measured for each blood sample for all of groups.