Brucella abortus s-19 konjuktival aşılı sığırlarda hücresel ve humoral immun yanıt takibine yönelik prototipler geliştirilmesi ve geliştirilecek bu prototipler ile immun yanıt takibi
İnvestigations on the development of prototypes based on the detection of humoral and cellular immunity on b.abortus s19 vaccinated cow swith intraconjunctival route and monitoring of the immune response
- Tez No: 468754
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Brucella abortus S-19 Konjuktival Aşılı Sığırlarda Hücresel ve Humoral İmmun Yanıt Takibine Yönelik Prototipler Geliştirilmesi ve Geliştirilecek Bu Prototipler ile İmmun Yanıt Takibi Amaç: Bu araştırmada B.abortus S-19 ile konjuktival yolla aşılanmış genç ve ergin 2 grupta humoral ve hücresel immun yanıtın izlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Araştırmada her bir gruba 30 buzağı dahil edildi ve bir defa aşılanan buzağılar (grup-1) aşılama sonrası 3 dönem, rapel uygulanan 1 yaş ve üzeri dişi sığırlar (grup-2) ise 4 dönem bağışıklık yönünden incelendi. Hücresel immun yanıt tespiti için brusellerjene yönelik IFNg yanıtı, humoral yanıt için ise LPS'e karşı IgG ve IgA immunglobulin izotipleri araştırıldı. Bulgular: Bağışıklık yanıtının izlenmesinde IgG ve IgA sonuçlarında 85.
Özet (Çeviri)
Investigations on the development of protypes based on the detection of humoral and cellular immunity on B. abortus S19 vaccinated cows with intraconjunctival route and monitoring of the immune response Aim: In this study, it was aimed to monitor the humoral and the cellular immune response to S19 intraconjunctival vaccine in 2 groups known as calfhood and adulthood. Material and Method: In the study, 30 calves were included for each group and 3 postvaccination times for calves (group-1) and 4 postvaccination times for adult calves (group-2) were considered.