Eksantrik hamstring kuvvet antrenmanın sürat, dikey sıçrama ve esneklik üzerindeki etkisi
The effect of eccentric hamstring strength training on speed, vertical jump and flexibility performance
- Tez No: 443907
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma 6 haftalık eksantrik hamstring kuvvet antrenmanının dikey sıçrama, sürat ve esneklik performansı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, Kırıkkale Üniversitesinde öğrenim gören rekreasyonel etkinlik yapan 10 deney 9 kontrol grubu olmak üzere 19 erkek öğrenci amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Çalışmada yer alan katılımcıların ön test, son test ölçümleri alınmıştır. Katılımcıların 5-m,10-m ve 30-metre sürat, dikey sıçrama ve hamstring kası esneklikleri ölçülmüştür. Verilerin analizinde SPSS 17.0 paket programı kullanılmıştır ve katılımcıların test değerleri Wilcoxan İşaretli Sıralar testi ve Mann Whitney U testleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgulara göre Deney grubu katılımcılarının antrenman öncesi ve sonrası 5-m,10-m ve 30-metre sürat testi sonuçlarını istatistiksel karşılaştırmalarında araştırmaya katılan katılımcıların 5 metre sürat testi ön test ve son test değerleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı (z=1.37, p>0.05), 10-metre sürat testi ön test ve son test değerleri arasında anlamlı bir farkın olduğu görülmektedir ( Z=2.49, p 0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Eccentric Hamstring Strength Training on Speed, Vertical Jump and Flexibility Performance The purpose of this study was to investigate the effects of 6 weeks eccentric hamstring strength training on speed, vertical jump and in flexiblity performance. This study was carried out in Kırıkkale University. 19 healthy men who are student in Kırıkkale University subject participated in the study according to purposive sampling method in this study. Ten of them was experiment group and another (n=9) subject was participate in control group. The pre-post tests result were taken from the participant in this study. 5 meters,10 meters and 30 meters speed ,vertical jumping ,and flexibilty performance were measured of all participant. In the analysis of data SPSS 17.0 software package programme was used. The performance parameters of the participants were analyzed with Wilcoxon and Mann-Whitney U test. Based on the current investigation, which obtained from the results, 5 meters, 10 meteres and 30 meters speed test before training and post test there were no significance differences pre-test and post-test between 10 meters participants when we compare all these statistical results (z=2.49,p