Yavru ve jüvenil gökkuşağı alabalığı yemlerine farklı oranlarda ilave edilen kekik yağının (Origanum vulgare) büyüme performansı, yemden yararlanma ve bakteriyel mikroflora üzerine etkisi
The effects on growth performance, feed efficiency and bacterial microflora at added different proportions of thyme oil (Origanum vulgare) in fry and juvenile rainbow trout
- Tez No: 444830
 - Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada yavru ve juvenil gökkuşağı alabalığı yemlerine farklı oranlarda eklenen Origanum vulgare uçucu yağlarının büyüme performansı, yemden yararlanma ve bakteriyel mikroflora üzerine etkisi belirlenmiştir. Bu amaçla, uçucu yağ deneme yemlerine 3 farklı konsantrasyonda (0.125, 1.5, 3.0 mg/kg) ilave edilmiştir. Jüvenil (26±3 g) ve yavru gökkuşağı alabalıkları (0.7±0,2 g) 90 gün boyunca (su sıcaklığı; 11 C, 7 ppm O2, 7,5 Ph) beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, added in different proportions Origanum vulgare essential oil to feed fry and juvenil rainbow trout growth of determined effect on the growth performance, feed utilization and bacterial microflora. For this purpose, the essential oil to the experimental diets at three different concentrations (0.125, 1.5, 3.0 mg/kg) was added. Juvenile fish (26-27 kg), young fish (0.5-1.0 g) (the water temperature; 11 C, dissolved oxygen 7 ppm; and pH 7,5) were fed for 90 days.