Matris yarıgrupları için sonlu tam yerine-yazma sistemleri
The finite complete rewriting systems for matrix semigroups
- Tez No: 444386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma GL(p) (p asal) cismi üzerinden determinantı 0 ya da 1 olan 2×2 tipindeki matrisleri ve 2×2 tipindeki matris yarıgruplarının bazı takdimlerini incelemektir.Matris yarıgruplarının sonlu tam yerine-yazma sistemleri ile tanımlanabildiği gösterilmiştir ve bunun sonucu olarak yeni takdimler elde edilmiştir ve bu takdimlerin normal formları verilmiştir. Ayrıca, özel lineer yarıgruplar SLS(2,p) nin ikinci integral homolojisi için değişmeli bir grup takdimi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to consider some presentations for the semigroups of 2×2 matrices and all 2×2 matrices of determinant 0 or 1 over the field GF(p) (p:prime). We show that the matrix semigroups can be described by a finite complete rewriting systems as a consequence of which we obtain new presentations for matrix semigroups and we find the normal forms of these presentations. Moreover, we obtain an abelian group presentation for the second integral homology of special linear semigroups SLS(2,p).