Zofenopril, aseklofenak ve deksketoprofenin pKa değerlerinin ters faz sıvı kromatografik yöntemle tayini
Determination of pKa values of zofenopril, aceclofenac and dexketoprofen by using reversed phase liquid chromatographic method
- Tez No: 444852
- Danışmanlar: PROF. DR. ABBASE GÜLEREN ALSANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hipertansiyon, arteriyel kan basıncının sürekli 140/90 mmHg üzernde olması ile kendini gösteren sistemik bir hastalıktır. Hipertansiyon tedavisindeki temel hedefler, kalp damar morbidite ve ölüm oranını azaltmaktır. NSAID'ler analjezik antipretik ve antienflamatuar olarak kullanılan ilaçlardır. Bu çalışmada, zofenopril, aseklofenak ve deksketoprofenin HPLC metodu ile pKa tayini amaçlanmıştır. Çünkü bu bileşiklerle ilgili literatürlerde çok fazla veri bulunmamaktadır. Zofenopril, aseklofenak ve deksketoprofenin pKa tayininde hareketli faz asetonitril derişimi ile mobil faz pH sının bileşiklerin alıkonma zamanı üzerine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada, Nucleosil 300-5 C4 (250 mm, 4,6 mm, 5 μm) kolonu kullanılmıştır. Mobil faz akış hızı 1 mL/dakika ve kolon sıcaklığı 37oC olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a systematic disease that occurs with high arterial blood pressure and is defined as the rising of blood pressure above 140/90 mmHg and over. The main objective in hypertension treatment is to reduce heart-vessel morbidity and mortality rate. NSAIDs are used commonly analgesic, antipyretic and anti-inflammatory. The aim of this study was to determine the pKa values of some NSAIDs in acetonitrile water binary mixtures in order to estimate the effect of ACN concentration on these values. For this, a high-performance liquid chromatography method was preferred and the pKa's of the compounds were determined at three different concentration of ACN by using the relationshiphs between retention times and eluent pH. Experimental studies were carried out using Nucleosil 300-5 C4 (25 cm× 4,6 mm× 5μm) column. The results obtained revealed the method can be used for this purpose.