Designing of fuel tank bracket systems of a heavy duty truck with hybrid materials by validating with calculations and optimizations
Ağır sınıf kamyonlarda kullanılan yakıt tankı taşıyıcı sistemlerinin hibrit malzemeler ile yeniden tasarlanması, analizler ve optimizasyon ile doğrulanması
- Tez No: 445128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ağır sınıf kamyonlarda kullanılan halizhazırda çelik malzemelerden üretilen yakıt tankı taşıyıcı konsol ve şasi bağlantı elemanlarını kompozit malzemeler ve hibrit yapı kullanılarak yeniden üretilmesi ve seriye geçirilmesi öncelikli iki projeden birisidir. Bu çalışmada ana amaç; kompozit parçalar için tasarım, elyaf yönlenmesi ve proses simulasyonları, dayanım ve ömür hesaplamalarını, mekanik testler ve optimizasyon adımlarını içeren bir metodolojinin oluşturulmasıdır
Özet (Çeviri)
Research and development process of transition from conventional steel fuel tank brackets to composite/ hybrid fuel tank brackets is also assigned to the R&D Center of Mercedes-Benz Türk A.Ş.. Within the scope of this thesis, it is aimed to develop a complete methodology, which consists of geometrical design, computer aided simulations and calculations, mechanical tests and comparison of these results.