Obez çocuklarda EKG'de P dispersiyonu ve QT dispersiyonu, pulmoner hipertansiyon varlığının araştırılması
Investigation of P dispersion and QT dispersion with electrocardiographic imaging and pulmonary hypertension in obese children.
- Tez No: 445293
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FUNDA ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sarıyeva, G. Obez Çocuklarda EKG'de P Dispersiyonu Ve QT Dispersiyonu, Pulmoner Hipertansiyon Varlığının Araştırılması, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı. Uzmanlık Tezi. İstanbul. 2015 Amaç: Basit obezite tanılı çocuklarda elektrokardiyografi ile P dalga dispersiyonu, QT dispersiyonu, QTc dispersiyonunu saptamak ve ekokardiyografik inceleme ile pulmoner hipertansiyon varlığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya basit obezite tanılı 39 obez ve kontrol grubuna 39 sağlıklı çocuk alındı. Obez ve sağlam çocukların fizik muayeneleri, elektrokardiyografik kayıtları ve ekokardiyografik incelemeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Sarıyeva, G. Investigation of P Dispersion and QT Dispersion With Electrocardiographic Imaging and Pulmonary Hypertension In Obese Children. Department of Pediatrics. Thesis. İstanbul. 2015 Aim: To study Pwave dispersion and QT dispersion with electrocardiography and pulmonary hypertension by echocardiography in children simple obesity. Material and Methods: Thirty-nine obese and thirty-nine healthy children were enrolled in the study. All obese and control children physical examination, ECG records, echocardiography was performed. Results: Systolic and diastolic blood pressure were significantly higher in obese children (115,5±12,05; 79,4±8,28 vs.