Hcv enfeksiyonlarının tanısında tarama ANTİ-HCV) ve doğrulama (RIBA) testlerinde invitro sorunlar: düşük anti-hcv reaktifliği ve rıba belirsizliği ile neopterin ve scd14 ilişkisi
In vivo problems of screening (anti-HCV) and supplemental (RİBA) tests in hcv infection diagnosis: low anti-HVC reactivity and indeterminate riba relationship with neopterin and scd14
- Tez No: 445295
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ KOCAZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kan transfüzyonu güvenliğini tehdit eden, yüksek morbidite, kronikleşme oranına sahip, ölümcül komplikasyonlara sebep olabilen HCV enfeksiyonu önemli bir halk sağlığı problemidir. Hepatit C enfeksiyonun laboratuvar tanısında tarama amaçlı olarak kullanılan Anti-HCV testi ve doğrulama amaçlı kullanılan rekombinant immunoblot assay (RIBA) testinin yorumlanmasında zorluk oluşturan düşük Anti-HCV reaktifliği ve RIBA belirsizliği durumlarında, HCV enfeksiyonunun var olup olmadığının belirlenmesinde neopterin ve sCD14 düzeylerinin öneminin araştırılması ve neopterin ile sCD14 sonuçlarına göre, düşük Anti-HCV reaktifliği ve RIBA belirsizliği gösteren atipik olgulara dönük yeni bir tanısal bakış açısı kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the importance of neopterin and sCD14 levels for the determination of HCV infection presence in situations of low Anti-HCV reactivity and indeterminate RIBA which have the difficulty for the interpretation of RIBA confirmatory test and Anti-HCV screening test results for the diagnosis of HCV infections. We also aimed to compose a new diagnostic perspective for the atypical cases which have low Anti-HCV reactivity and indeterminate RIBA results according to the neopterin and sCD14 results.