Kolonik anastomozlu sıçanlarda kontrollü hemorajik şok sonrası hipertonik salin solüsyonu ile replasmanın anastomoz üzerine etkileri
The effects of hypertoni̇c sali̇ne soluti̇ons to coloni̇c anastomosi̇s' heali̇ng i̇n rats performed controled hemorrhagi̇c shock
- Tez No: 445319
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş Hemorajik şok sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Bazı durumlarda hemorajik şoklu hastalara cerrahi girişim gerekliliği olabilmektedir. Şok durumunda doku perfüzyonunun bozulması ve özellikle intestinal sistem perfüzyonunun yetersiz olması nedeniyle, bu bölgeye uygulanan cerrahi girişimler sonucunda yara iyileşmelerinde problemler izlenmektedir. Amaç Bu deneysel çalışmamızda hipertonik salin solusyonunun kontrollu şok oluşturulan sıçanlarda yapılan kolonik anastomoz iyileşmesi üzerine üstünlüğü olup olmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır Yöntem ve Gereç Çalışma için ortalama 234 gr (214-256 gr) ağırlığında 24 adet Wistar Albino türü sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol grubu, hipertonik salin replasman grubu, izotonik replasman grubu ve hipotonik replasman grubu şeklinde 6'şarlı 4 gruba randomize şekilde bölündü. Kontrol grubu dışındaki sıçanlara kontrollü hemorojik şok oluşturuldu. Tüm sıçanlara standart kolonik anastomoz yapıldı ve kendi grubuna uygun solüsyonlar ile replasman yapıldı. Postop 5. günde sıçanların kolonik anastomozları değerlendirildi. Değerlendirme amacıyla, anastomoz patlama basıncı ölçüldü, anastomoz bölgesindeki hidroksiprolin seviyesi biyokimyasal olarak ve anastomoz bölgesindeki fibrozis seviyesi histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular Elde edilen sonuçların biyoistatistiksel karşılaştırılmasında; anatomoz patlama basıncı için p=0.32, doku hidroksiprolin seviyesi için p=0.537 ve doku fibrozis seviyesi için p>0.05 olduğu saptandı. Gruplar arasında, tüm parametreler için p>0.05 olduğu için, kontrollü şok oluşturulan sıçanlarda, anatsomoz iyileşmesi üzerine etkileri anlamlı farklılık göstermemiştir. Sonuç Kontrollü hemorojik şok oluşturulan sıçanlarda farklı dansitedeki solüsyonlarla replasmanın, kolonik anastomoz iyileşmesi üzerine etkileri anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction Hemorrhagic shock is often observed. Surgical procedures are sometimes necessary for patients that are in hemorrhagic shock. Tissue perfusion, especially intestinal system perfusion, is impaired in the shock. Because of that wound healing problems are seen when we performed surgical procedure to intestinal system. Purpose The aim of this experimental study, is to show effects of hypertonic saline solutions on colonic anastomosis healing in rats performed controlled hemorrhagic shock. Material and Method 24 Wistar albino rats which are average weight of 234 gr(216-256 gr) were used to this study. Rats were divided randomly in to four groups which are control group, hypertonic saline replacement group, isotonic replacement group , hypotonic replacement group and each group consist of 6 rats. Controlled hemorrhagic shock to all groups except control group was created. All rats were performed according to standard colonic anastomosis and replacement of their suitable own groups solution. After 5 days later from operations rats' colonic anastomosis were evaluated. To evaluate anastomosis healing , measuring of anastomosis burst pressure, measuring of hydroxyproline level in healing area by biochemically and level of fibrosis was observed by histopathologically were performed. Findings The obtained results of comparison biostatistical; p=0,32 for anastomosis burst pressure, p=0.537 for hydroxysiiproline level and p>0.05 for tissue fibrosis level. Because of P>0.05 for all parameters , there is not significant differences between all groups for anastomosis healing in rats performed controlled hemorragic shock. Conclusion Significant differences were not seen for anastomosis healing in rats performed controlled hemorragic shock replacement by different density solutions.