Tip 1 diyabetes mellitus tanılı hastalarda koroidal vasküler indeks ve oküler parametrelerin değerlendirilmesi ve sağlıklı gönüllü kişiler ile karşılaştırılması
Evaluation of the coroidal vascular index and ocular parameters in patients diagnosed with TYPE 1 diabetes and comparison with healthy volunteers
- Tez No: 648833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET DERDA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1DM) tanılı hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasındaki koroidal vasküler indeks (Kvi) ile oküler parametrelerin karşılaştırılması ve bu parametreler ile laboratuvar sonuçları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Temmuz ve Ekim 2020 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği ile Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Klinikleri'ne başvuran 10-18 yaş arası T1DM tanılı 50 (K:E=28:22) hasta ile 54 (K:E=27:27) sağlıklı çocuk kontrol grubu olmak üzere toplam 104 çocuk dahil edildi. Hastaların demografik bulguları (yaş, cinsiyet, hastalık süresi, labotaruvar parametreleri) kayıt edildi. Hastaların oküler ön segmenti speküler mikroskobi (SM) ve ön segment spectral-domain optik koherens tomografi (SD-OKT) ile değerlendirildi. Arka segmenti genişletilmiş derinlikli optik koherens tomografi (EDI-OKT) ile değerlendirildi ve segmentasyon analizi ile retina tabakalarının ölçümü yapıldı. EDI-OKT ile elde edilen resimlerle koroidal vasküler indeks (Kvi) hesaplandı. Bulgular: T1DM tanılı hasta ve sağlıklı kontrol grubunun yaş ve cinsiyet dağılımı benzerdi (13.66±2.22 yıla karşın 13.8 ±2.48 yıl) (p=0.738). T1DM ile kontrol grubu arasında toplam uzunluk (TL), endotel hücre yoğunluğu (EHY), santral korneal kalınlık bulguları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). T1DM tanılı hastaların kornea endotel hekzagonalite değerinin kontrol grubuna göre azaldığı saptandı (%55.38±9.09'e karşın %51.04±7.50) (p=0.011). T1DM hastalarının ortalama gangliyon hacmi kontrol grubundan daha yüksek saptandı (p=0.04). Ayrıca T1DM tanılı hastaların Kvi değeri kontrol grubundan daha düşük saptandı (p=0.013). Glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c) ile EHY arasında negatif yönde korelasyon saptandı (r=-0.284, p=0.050). HbA1c ile ortalama hücre boyutu (OHB) arasında pozitif yönde korelasyon saptandı (r=0.285, p=0.050).
Özet (Çeviri)
Aim: To compare choroidal vascular index (Cvi) and ocular parameters between patients with Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) and healthy control group and evaluation of the relationship between these parameters and laboratory results. Materials and Methods: A total of 104 children, including 50 patients with T1DM diagnosis and 54 healthy controls, who were admitted to Van Yüzüncü Yıl University ophthalmology and pediatric endocrinology and metabolism diseases clinics between July and October 2020, were included in our study. Demographic findings (age, gender, duration of diabetes, laboratory parameters) of the patients were recorded. Ocular anterior segment of the patients was evaluated by specular microscopy (SM) and anterior segment spectral-domain optical coherence tomography (SD-OCT). The posterior segment was evaluated by EDI-OCT and retinal layers were measured by segmentation analysis. Choroidal vascular index (Cvi) was calculated from the pictures obtained by EDI-OCT. Results: The age and gender distribution of the T1DM patient and the healthy control group were similar (13.8 ± 2.48 years versus 13.66 ± 2.22 years)(p=0.738). There was no significant difference between T1DM and control group in terms of total length (TL), endothelial cell density (ECD), central corneal thickness findings (p> 0.05). It was found that corneal endothelial hexagonality value of patients with T1DM diagnosis decreased compared to the control group (%55.38 ± 9.09 versus %51.04 ± 7.50) (p=0.011). The mean ganglion volume of T1DM patients was higher than the control group (p = 0.04). In addition, the Kvi value of the patients with a diagnosis of T1DM was found to be lower than the control group (p=0.013). There was a negative correlation between glycated hemoglobin (HbA1c) and ECD (r=-0.284, p=0.050). Positive correlation was found between HbA1c and average cell size (AVG) (r=0.285, p=0.050).