Pain self-efficacy questionnaire'in Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliği
Turkish version, validity and reliability of the pain self-efficacy questionnaire
  1. Tez No: 445493
  2. Yazar: KÜBRA KAYNARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Öz-yeterlik, bir kişinin belli bir bağlamda istenen sonuçları doğurabilecek gerekli davranışları başarılı bir biçimde yapabileceğine olan inancıdır. Öz-yeterlik inancı, kronik ağrılı hastalarda ağrıyla başa çıkma stratejileri, fiziksel ve psikolojik fonksiyon ve rehabilitasyon sonuçlarını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı Ağrı Öz-Yeterlik Anketi'nin Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 204 heterojen kronik ağrılı hasta alınmıştır. Güvenirliğin belirlenmesi için test-tekrar test ve iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Test-tekrar test çalışması için 63 hasta, anketi 7 gün sonra tekrar doldurmuştur. Test-tekrar test sonuçları ICC yöntemi ile değerlendirilmiştir. ICC katsayı değeri 0,862 ile 0,956 arasında değişmekte olup bu sonuçlar yüksek korelasyonu göstermektedir. İç tutarlılık analizi için hesaplanan Cronbach Alfa değeri 0,952 bulunmuş olup, anketin yüksek iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Anketin geçerliği yapı ve birleşim geçerlikleri açısından değerlendirilmiştir. Yapı geçerliği için yapılan faktör analizi anketin tek faktörlü olduğunu belirtmiştir. Birleşim geçerliği için Ağrı Öz-Yeterlik Anketi'nden alınan toplam puanlar Sayısal Ağrı Skalası, Kısa Form McGill Ağrı Anketi, Modifiye Roland Morris Disabilite Anketi, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Kısa Form-12 Sağlık Ölçeği ve Ağrı İnançları Ölçeği'nden alınan toplam puanlar ile Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-efficacy is defined as“people's judgments of their capabilities to organize and execute courses of action required to attain designated types of performances”. Belief in self-efficacy influences the use of pain-coping strategies, physical and psychological function, and rehabilitation outcome in chronic pain patients. The purpose of this study is to adopt Turkish version, validity and reliability of The Pain Self-Efficacy Questionnaire. 204 patients with heterogeneous chronic pain were included in present study. To assess reliability, test-retest and internal consistency test was applied. Sixty three of the patients who took place in test-retest, filled the test again 7 days later. The results of test-retests were assessed using ICC method. These results vary between 0,862 and 0.956 which shows that test-retest results are highly correlated. For internal consistency, Cronbach Alfa value was measured and found 0.952, showing that this questionaire has high internal consistency. Validity of the questionnaire was assessed in terms of construct and divergence validities. Factor analysis test applied for the construct validity, indicated that this questionnaire had one factor. For divergence validity, total points of The PSEQ-TR, were assessed with the total points of Numeric Rating Scale, Short Form McGill Pain Questionnaire, Modified Roland Morris Disability Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale, Short-Form 12 Health Survey and Pain Beliefs Questionnaire using Pearson correlation analysis.