Periferal vestibüler hipofonksiyonlu hastalarda vertigo, 'dizziness' ve denge bozukluğunun fiziksel aktive düzeyi, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of effects of vertigo, dizziness and imbalance on physical activity level, activities of daily living and quality of life in patient with peripheral vestibular hypofunction
  1. Tez No: 445497
  2. Yazar: YASEMİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma periferal vestibüler hipofonksiyonlu (PVH) hastalarda vertigo, dizziness ve denge bozukluğunun; fiziksel aktive düzeyi (FAD), günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ve yaşam kalitesi (YK) üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 18-65 yaş arasında PVH tanısı alan 39 hasta ile 32 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışmaya katılan olguların vertigo, dizziness şiddet ve frekansı; Vizüel Analog Skalası (VAS) ve Vertigo Semptom Skalası-Kısa Formu (VSS-KF) ile, denge; posturografi (Biodex-BioSwayTM), Denge Değerlendirme Sistemler Testi (BESTest) ve Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Ölçeği (ABC) ile, fiziksel aktivite düzeyi; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile, günlük yaşam aktiviteleri; Vestibüler Bozukluklar Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (VADL) ile, yaşam kalitesi; Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (DHI) ve Vertigo-Dizziness-Dengesizlik Soru Anketi (VDI) ile değerlendirildi. Biodex-BioSwayTM cihazı ile yapılan değerlendirmede olguların postüral stabilite (PS), stabilite limiti (LOS) ve modifiye sensoriyel organizasyon testi (MSOT) sonuçları incelendi. Çalışmanın sonucunda orta şiddet ve frekansta vertigo, dizziness'a sahip PVH'lu hastalar ile kontrol grubunun denge, fiziksel aktivite düzeyi, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi sonuçları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of vertigo, dizziness and imbalance on physical activity level (PAL), activities of daily living (ADLs) and quality of life (QoL) in patients with peripheral vestibular hypofunction (PVH). PVH diagnosed between 18-65 years were included in the study with 39 patients and 32 healthy volunteers. In the study of violence of vertigo and dizziness severity was assessed by Vizuel Analog Scale (VAS), vertigo and dizziness frequency was assessed by VAS and Vertigo Symptom Scale-Short Form (VSS-SF). The balance of cases was assessed by postugraphy (Biodex-BioSwayTM), Balance Evaluation Systems Test (BESTest) and Activity Specific Balance Confidence Scale (ABC); physical activity levels was assessed by International Physical Activity Questionnaire (IPAQ); activities of daily living was assessed by Vestibular Disorders Activities of Daily Living Scale (VADL); quality of life was evaluated by Dizziness Handicap Inventory (DHI) and Vertigo- Dizziness- Imbalance Questionnaire (VDI). In the assessment made by Biodex-BioSwayTM device patients' postural stability (PS), stability limit (LOS) and sensory organization test (SOT) results examined. In conclusion between patients with PVH who had moderate severity and frequency vertigo and dizziness and the control group demonstrated that balance, PAL, ADLs and QoL were statistically significant different (p0.05).