Tanin gazetesi-inceleme ve seçilmiş metinler (501-700 sayılar)
Tani̇n newspaper- study and selected texts (501-700 volumes)
- Tez No: 445603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
ÖZETGazetelerin toplum hayatını yansıtmada önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda gazeteler topluma yön vermeyi de amaçlar. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan II. Meşrutiyet döneminde gazeteler bir önceki döneme oranla daha rahat bir ortamda çıkmaya başlamıştır. Bu dönemde çıkan önemli gazetelerden biri de Tanin'dir.Tanin II. Meşrutiyet'in ilanından kısa süre sonra yayın hayatına başlamış ve 1947 yılına kadar çeşitli aralıklarla çıkmaya devam etmiştir. Biz Tanin'in 12 Kanun-ı Sani 1326 (1910) ile 31 Temmuz 1326 (1910) tarihleri arasında yayınlanan 501?700 sayılarını inceledik.Çalışmamızın amacı Tanin gazetesi ışığında incelediğimiz sayılar arasındaki döneme ilişkin bilgiler elde etmek, dönemin olayları ve toplum hayatı ile ilgili Tanin'in yaklaşımını açığa çıkarmak, Tanin'in basın hayatındaki yerini belirlemektir.Çalışmamızın giriş kısmında öncelikle Tanin gazetesinin şekil özelliklerini verdik. Daha sonra gazetenin muhtevasına ilişkin siyasi, sosyal, edebi, eğitim ve basın merkezli değerlendirme yaptık. Tahlilî Fihrist kısmında gazetede çıkan yazıları, yazar adına ve konusuna göre sınıflandırdık. Metinler kısmında ise dönemin siyasi, sosyal ve edebi yapısına ilişkin gazetede çıkan yazıları Latin harflerine çevirdik. Çalışmamızın sonunda içeriğe kolaylıkla ulaşılabilmesi için indeks hazırladık.İncelediğimiz sayılarda Tanin'in, II. Meşrutiyet dönemi siyasi ve sosyal hayatına büyük oranda ışık tuttuğunu tespit ettik. Yazarlar toplumun ihtiyaçlarını görmekte, bazen hükümeti öven bazen de eleştiren yazılarıyla topluma bir yol haritası çizmek istemektedir. Bu çalışma ile II. Meşrutiyet döneminin belli bir kesitine yönelik bilgi vermeye çalıştık. Bu dönem üzerine çalışacak kişilere fayda sağlayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTNewspapers have an important role in reflecting the social life. At the same time, they intend to guide the society. During the Second Constitutional Era, one of the milestones in our history, newspapers were published in a calmer environment when compared to the previous era. Tanin is one of the most significant newspapers published in this era.Tanin was started to be published soon after the declaration of the Second Constitutional Era and continued to be published discontinuously until 1947. We researched the volumes 501 to 700 between the dates January 12, 1326 (1947) and July 31, 1326 (1910).The goal of this study is to get information about the period between the volumes that we studied on, to reveal the approach of Tanin towards social life and incidents of the era, and to determine the place of Tanin in the press world.In the introduction part, we gave details about the shape properties of Tanin. Then, we evaluated the newspaper in a political, social, literary, educational and press-centered manner related to the content of the newspaper. We categorized the articles in the newspaper according to authors` names and topics in the ?Index (of Tahlil)? part. In the ?Articles? part, we converted the articles related with the political, social and literary frames of the era into the Latin characters. We prepared another index at the end of the study in order to reach the content easily.In the volumes that we surveyed, we figured out that Tanin reflected the social and political life in the Second Constitutional Era substantially. The authors were aware of the needs of the society. They wanted to draw a road map for the society with their articles which sometimes praised and sometimes criticized the government. In this study, we tried to provide information about a certain section of the Second Constitutional Era. We believe that this study will be helpful for those who want to study on this era.