Bir ofis mobilyası üretim sisteminin simülasyon ile analizi ve optimizasyonu
Analysis and optimization of an office furniture production system by using simulation
  1. Tez No: 445602
  2. Yazar: ALPEREN MUSTAFA YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARKACIER, YRD. DOÇ. DR. ADEM GÖLEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Değişen müşteri ihtiyaçları, teslim zamanlarının kısalması ve küreselleşme ile birlikte üretim sistemleri gittikçe karmaşık hale gelmektedir. Bu yüzden gerçek sistem üzerinde çalışmak oldukça maliyetli ve zaman alıcı olabilmektedir. Modelleme bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Gerçek sistem yerine onun temsili bir modeli üzerinde çalışmanın birçok avantajı vardır. Teknoloji ve bilişim sistemlerindeki gelişmelerle modellemeyi simülasyon yolu ile bilgisayar ortamında yapmak, üretim sistemlerini analiz etmede sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.Bu çalışmanın amacı bir ofis mobilya işletmesinin üretim sistemini bilimsel yöntemlerle analiz etmek ve mevcut üretimin simülasyon yazılımı sayesinde modellemesini yapmaktır. Ayrıca simülasyon yazılımı sayesinde sistemin verimliliğini ölçmek ve verimliliği artıracak öneriler sunmak da amaçlanmıştır. İşletmenin mevcut üretim sistemini yansıtan simülasyon modeli oluşturulduktan sonra örnek bir talep oluşturulmuş ve modele eklenmiştir. Simülasyon yazılımı ile bilgisayar ortamında bu talebin üretilmesini görsel olarak izlemek mümkün hale getirilmiştir.Buna göre sistemde kenar bantlama makinelerinin bulunduğu istasyonun darboğaz oluşturduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda CNC işlem merkezlerinin iş yükü de kapasitelerinin çok altında kalmıştır. Mevcut durumun verimliliğini artırmak için ilk önce bir adet kenar bantlama makinesinin sisteme eklenmesi önerilmiş ve simülasyon tekrar yapılmıştır. Bu çözüm örnek talebin toplam üretim süresini %28 kısaltmış ve makinelerin kullanım oranlarını %40'lara varan oranlarda yükseltmiştir. Ancak bu öneri darboğaz problemini tam olarak çözememiş ve ikinci öneride bulunulmuştur. Bu öneri sisteme bir kenar bantlama makinesi daha eklenmesidir. Buna göre simülasyon tekrar yapıldığında darboğaz problemi ortadan kalkmıştır. Birinci öneride elde edilmiş olan zaman tasarrufu bu öneriyle birlikte %30'a çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Production systems are becoming increasingly complex due to changes in customer needs, reductions in delivery time and the globalization. Therefore, studying on the real system can be very costly and time consuming. Modeling appears at this point. Studying on a model representation rather than the actual system has a lot of advantages. With the developments in technology and information systems establishing a model via simulation in a computer environment being frequently used for the analysis of production systems.The purpose of this study is analyzing the production system in office furniture manufacturing company and modeling current production system by simulation software. It is also aimed that measuring the effectiveness of current system and presenting recommendations to increase productivity with simulation software. After establishing the simulation model that reflects the current production system, a sample demand is created and added to model. Then it has become possible to observe production of this demand visually in computer environment with simulation software.With analyzing the system, it is determined that the station of edge-banding machines is the bottleneck. Also workloads of CNC processing centers have remained below than their capacities. To improve the efficiency of the current situation, adding a edge-banding machine was proposed and the simulation was done again. With this solution, total production time has shortened by 28% and machine utilization rates have increased up to 40%. However, this suggestion did not solve the bottleneck problem and a second proposal has been submitted. This suggestion is the addition another edge banding machine to the system. With running simulation according to the suggestion, the bottleneck problem has been eliminated. Time saving which has obtained with first suggestion of solution has increased to 30% with the second suggestion of solution.