Tanin gazetesi inceleme ve seçilmiş metinler (900-1050 sayılar)
Tani̇n newspaper analysis and selected texts (900-1050 issues)
- Tez No: 445600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 535
Özet
Meşrutiyet rejiminin siyasal hareketleri, kendi tabanlarını oluşturmak için basının gücünü fark ettiklerinde bütün enerjileriyle bu savaşın araçlarını yaratmaya koyulmuşlardır. Kısa süre içinde bu bakımdan basın önemli bir güç olmuştur. Temel amaç; toplumsal taban oluşturmak, halkın algısını politik çıkarlara göre biçimlendirmektir. Bu tez çalışmasında dönemin en güçlü partisi olan İttihat ve Terakkî Fırkası'nın bir organı olarak gösterilebilecek olan Tanin gazetesinin 6 Mart 1911 ve 4 Ağustos 1911 tarihleri arasında basılan 150 nüshasının icelemesi yapılarak dönemin sosyal, siyasal, ekonomik, edebi olaylarına yaklaşımı izlenmiş, elde edilen veriler konusuna göre ve alfabetik olarak sınıflandırılmıştır. Tanin bu süreçte halkın hakkını savunan, basın özgürlüğünden yana bir politika izlemişse de dönemin hükumeti ile olan sıkı bağı bu konuda muhalefetin ve savunucusu gazetelerin dikkatini çekmiştir. Tanin'in bu bakımdan bir dönemin hem lider gazetesi olarak hem de basın özgürlüğünden yana tutumu değerlendirildiğinde Türk basın tarihi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Political Movements of the Constitutional Regime began to create the instruments of this struggle with their whole energy when they recognized the media's power to generate their own supporters. Within a short time, the media became the important power in this regard. The main aim is creating social supporters, forming the perception of public according to the political benefits. In this thesis the approach of the Tanin Newspaper, which can be seen as a part of the Committee of Union and Progress the most powerful party of this time, has been observed to the social, political, economic, literary events by analyzing index of the copies printed between 6th of March, 1911 and 4th of August, 1911 and the obtained data has been classified according to the themes and alphabetical order. Although Tanin follawed the politics that defense the rights of public and the freedom of the media in this process, its close relationship within the government of the time attracted the attention of the opposition and its defender newspapers. In this respect, Tanin is important for Turkish History when evaluated its attitude both as a leader newspaper and the freedom of media.