Çalışanların iş yaşam dengesinin çalışan memnuniyetiyle ilişkisi kamu örgütlerine yönelik bir uygulama
The relationship between employee satisfaction and work-life balance of employees:An application public organizations
- Tez No: 445881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde iş ve yaşam koşullarının gittikçe yoğun ilişkilerden oluşmaya başlaması ve bilişim çağının getirdiği yeniliklerin iş yaşamanı yeniden yapılandırması gibi nedenlerle çalışanların iş yaşamında stresleri artmış ve bu durumdan çalışanların iş yaşam dengeleri olumsuz yönde etkilenmeye başlamıştır. Bu çalışmanın temel amacı günümüz çalışanların iş yaşamı dengesini ve çalışan memnuniyetinin iş stresi ile ilişkisini tespit etmek olan bu araştırmanın ilk iki bölümünde,“iş yaşam dengesi”ve“çalışan memnuniyetinin iş stresi yönetimi”kavramları nitel araştırma yöntemleri kullanılarak teorik düzeyde incelenmiştir. Literatür taraması sonuçlarına göre araştırma hipotezleri yöntem bölümünde, bir model çerçevesinde tanımlandıktan sonra, araştırma kapsamında yapılan anketin evreni, kısıtlılıkları ve veri analizi teknikleri ise tezin üçüncü bölümünde tanımlanmıştır. Araştırma sonucunda çalışanların iş yaşam dengesinin çalışan memnuniyeti açısından iş stresi ile oldukça yakından ilişkili olduğu, özellikle iş yaşam dengesini oluşturan kurum içi iletişim, birim içinde uyum, çalışma ortamı ve yönetime katılma alt boyutların, örgütsel stresin iş ve çalışma koşulları, çalışanlar arası ilişkiler ve rol özellikleri alt boyutlarını etkilediği ya da etkilemediği şeklinde bulgulara ulaşılmıştır. Son olarak araştırma kapsamında ulaşılan bulgulara göre, çalışanların iş stresi düzeylerini yöneterek, daha dengeli bir iş yaşamı sürdürmelerine yönelik bazı yönetsel stratejiler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employee's job – life balance has started being effected in negative way nowadays, due to the reasons like renovations which configured working life that is brought by information age and the intensity of working and living standards. In the first two parts of this research which is concentrated upon determining the job – life balance and employee satisfaction in relation with job stress of modern days employees.“ job – life balance ”and“Employee satisfaction's management of job stress”notions are reviewed theorically by using qualitative research methods. According to the research hypothesis in the literature section which defined within a model, the universe of survey research scope, limitations and data analysis techniques have been described in the third section of the thesis. Work life of employees in the survey results in terms of employee satisfaction and the balance is Closely associated organizational stress, Particularly with the Institutions that make up the work life balance of communication, cohesion within the unit, working environment and management to join the dimensions of the work and working conditions, organizational stress, employee relations and the role properties Affects the lower you notes she does shape affect the findings were. According to the latest research findings Reached in as managing Organizational stress level employees, some managerial sectional Strategies have been to pursue a more balanced work life. Finally, according to the findings reached in the research, employees managing work stress level, some managerial strategies have been proposed to pursue a more balanced work life.